Sığınmacıları sınıra taşıyan insan kaçakçısı: ‘Avrupa'nın yarısını ben gönderdim’

İdlib’de 36 askerin hayatını kaybetmesinin ardından Türkiye sınır kapılarını sığınmacılara açtı. Sınırda insan kaçakçılığı yapan bir kişi “Avrupa'nın yarısını ben gönderdim" dedi.29-02-2020 20:19

Türkiye, İdlib'de 36 askerin yaşamını yitirdiği saldırı sonrasında, sınır kapılarını sığınmacılara açtı. Kararın ardından insan kaçakçıları, sığınmacıları yurt dışına geçirmeye başladı. Bir insan kaçakçısı, kişi başı 500 dolar kazandığını belirterek, "Hepsini Allah'ın izniyle karşıya geçireceğiz. Avrupa'nın yarısını ben gönderdim" dedi.

Amerika'nın Sesi'ne konuşan bir insan kaçakçısı gazetecinin, "Peki hiç karşıya geçirdiğiniz oldu mu?" sorusunu da yanıtlayan şahıs, "Abi benim işim bu. Ben 20 seneden beri bu işi yapıyorum. Göçmen kaçakçısıyım. Cezasını da yattım. 6 sene cezaevinde kaldım. Yani bizim mesleğimiz bu, ekmeğimizi buradan kazanıyoruz. Avrupa'nın yarısını ben gönderdim" ifadelerini kullandı.

‘GÜNLÜK 1000 LİRA KAZANIYORUM’

Yunanistan'ın, Suriyelileri karadan geçirmediğini belirten insan kaçakçısı, "Karadan geçmek isteyenlere Yunan güvenlik güçleri izin vermiyor. Hepsi bir iki güne kadar buraya gelecek. Kara sınırındakiler yavaş yavaş İstanbul'a dönüyor. Buradan biz kişi başına 500-600 dolara gönderiyoruz. Çok bir para değil. 30-40 yolcu bir bota biniyor. 500 dolardan, 15 bin dolar yapıyor. 12-13 bin dolar masrafı var. Bir bot 10 bin dolar. İstanbul'dan nakliye 2 bin dolar. 6-7 kişi de bize 3000 dolar kalıyor. Günlük 1000 lira kazancımız oluyor" diye konuştu.

Suriyeli sığınmacıları Avrupa'ya gönderdiğini söyleyen insan kaçakçısı, "Şu anda nokta belirliyoruz. Onları Yunanistan'a emin bir şekilde göndermek için yer bakmaya geldik. Hepsini karşıya geçireceğiz Allah'ın izni ile. Şimdi hava kötü. İstanbul'dan bot motor bekliyoruz. Motorlar geldikten sonra onları karşıya geçireceğiz" dedi.