Sigara kağıdında tütün yasağı başladı

Sigara kağıtlarına tütün doldurarak satılması veya içi doldurulmuş makaronların poşetlenip satılması yasağı bugün başladı.01-07-2020 09:53

Resmi Gazete’de 26 Haziran’da yayımlanan kararla sigara kağıtlarına tütün doldurarak satılması ve içi doldurulmuş makaronların poşetlenip satılması yasaklanmıştı. Yasak bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Ticari amaçla makaron veya yaprak sigara kâğıdını, içine kıyılmış tütün, parçalanmış tütün ya da tütün harici herhangi bir madde doldurulmuş olarak satanlar, satışa arz edenler, bulunduran ve nakledenlere yönelik cezai uygulama gereği bu türde satış yapanlar 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye’de, yasa dışı açık tütün ürünleri, sayıları 25 bini bulan sokak aralarındaki tütüncü dükkânlarında ve internet üzerinden 300 binden fazla bağlantı üzerinden satılıyor.

Ayrıca 1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yetki belgesi almadan veya bildirimde bulunmadan tütün ticareti yapmak yasaklanacak. Tütün ürünlerinden 2019 yılında sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV geliri elde edildi.