Sıfır noktasından aktarıyoruz: Suriye sınırında son durum ne?

Suriye cephesinde İdlib’i kurtarma operasyonu sürerken, Türkiye’deki sınır hattında da askeri hareketlilik yaşanıyor. İleri Haber muhabiri Alican Gümüş, sınır hattındaki hareketliliği ve izlenimlerini huduttan aktarıyor.10-09-2018 00:46
Foto: İleri Haber / Hatay

Alican Gümüş / Hatay 

ABD, ‘Şam kimyasal saldırı yapacak’ yalanıyla haftalardır İngiltere ve Fransa ile birlikte gerek Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) gerekse Suriye’de ‘eli kolu’ haline gelen yardım kuruluşu görünümlü cihatçı gruplarla Suriye’ye saldırmanın zeminin oluşturmaya çalışırken, bu akşam yaptığı saldırı emperyalist güçlerin saldırganlıkta “gerekçeye” ihtiyaç bile duymadan harekete geçebileceklerinin kanıtı oldu.

“Ama Esad kimyasal bomba kullanacak” söylemiyle haftalardır dünya gündemini kendi iddiasına destek sağlama çalışmalarıyla meşgul eden ABD, yasak olan kemikleri dahi yakma etkisine sahip fosfor bombalarını Suriye’de kullanmaktan çekinmedi.

ABD ve Batı’nın iki yüzlülüğü bu saldırıyla bir kez daha teşhir olurken, Türkiye tarafında da Suriye ordusunun İdlib operasyonuna hazırlanmasından bu yana başlayan hareketlilik ivme kazandı. Günlerdir Hatay ve Kilis’teki sınır kapılarından İdlib’e askeri sevkiyat gerçekleştiren TSK’nın bu hareketliliği bu gece de sürdü.

Hatay’dan Suriye’de muhaliflerinde kalan tek bölge olan ve cihatçı El Kaide terör örgütünün unsuru olan Heyet Tahrir Şam’ın (eski adıyla Nusra Cephesi) etkin olduğu İdlib’e sevkiyata devam etti.

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) adlı çete ve diğer dış destekli silahlı grupların da var olduğu İdlib, 2016'da Suriye ordusunun zaferinden sonra Halep'ten ayrılan muhalifler, Doğu Guta, Şam, Hama ve Kuneytra'yı terk eden grupların da bir ‘toplanma’ alanı. 

SINIRDAKİ HAREKETLİLİK

TSK, Suriye ordusunun İdlib kentine yapacağı operasyon ve sonrasında oluşabilecek bir göç dalgasını gerekçesiyle sınıra askeri yığınak yaparken, zırhlı araçlardan oluşan konvoy sınır ilçelerinden geçerek hedef güzergaha intikal ediyor. Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde yoğun güvenlik önlemi eşliğinde geçen askeri kirpi, kurşun geçirmez konteyner ve çeşitli askeri araçların bulunduğu konvoy, sınır hattına ilerleyen konuşlandırıldı.

SURİYE CEPHESİNDE DURUM NE?

Türkiye sınırında bu hareketlilik sürerken, Suriye ordusu da İdlib'in güneyi ve Hama kuzeyinde yer alan Kefer Zita, Latamne, Tel Eys, Haris, Abdin ve çevrelerindeki Heyeti Tahriri Şam mevzilerini top atışlarıyla vurdu.

7 YILIN SONUNDA İDLİB’İN ÖNEMİ

Rusya’nın 'terörist yatağı' diye nitelediği İdlib, Suriye'de cihatçı örgütlerin elinde kalan tek vilayet. Aynı zamanda İdlib, Rusya-İran-Türkiye'nin garantörlüğündeki Astana mutabakatı çerçevesinde Suriye'de kurulan dört gerilimi azaltma bölgesinden biri.

Heyet Tahrir Şam koalisyonunun etkin olduğu İdlib'in bir bölümünde Ankara destekli Suriye Ulusal Kurtuluş Cephesi de bulunuyor. AKP hükümetinin şiddetle engellenmesi çağrısı yaptığı operasyon gerçekleşir ve İdlib cihatçı çetelerden geri alınarak kurtarılırsa, bu, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad yönetiminin 7 yıllık savaştan zaferle çıkması anlamına geliyor.

Ayrıca İdlib'in kurtarılmasıyla Suriyelilerin evlerine dönüşleri önündeki büyük bir engel kalkmış olacak. Milyonlarca Suriyeli ‘yolun sonu’ olarak adlandırılan İdlib’in kurtarılması ve bir anlamda cephe savaşının sonlanmasıyla “Artık ülkede savaş kalmadı'' diyerek ülkesine dönebilecek.