Side Antik Kenti'nde gece kulübü açıldı!

Side Antik Kenti'nde gece kulübü açıldı!

Athena Tapınağı’nın bitişiğindeki özel mülkte açılan gece kulübü, tarihi kalıntıları giriş kapısı olarak kullandı.

Side Antik Kenti’ndeki Athena Tapınağı’nın bitişiğindeki özel mülkte Apollon isimli gece kulübü açıldı ve giriş kapısı olarak da kazı alanındaki tarihi kalıntılar kullanıldı. Bölgedeki kazı çalışmalarında görev alan uzmanlar, ışıklandırma ve yüksek sesin eserlere zarar verdiğini belirterek tepkisini dile getirdi.

Antalya’nın Manavgat ilçesindeki Side Antik Kenti’nde, tarihi M.S. 150 yıllarına dayanan ve tanrıça Athena adına yapılan tapınağın kazı alanına açılan kapı ve çevresi, özel mülkiyet içinde Apollon ismiyle faaliyete geçirilen gece kulübünün giriş kapısı olarak yeniden düzenlendi.

AHŞAP KORKULUKLAR KALDIRILDI

2 Mayıs Pazartesi günü açılışı yapılan gece kulübü için M.Ö. 7. yüzyıla kadar giden tapınakların bulunduğu alanda, dünyaca ünlü Apollon tapınağının hemen karşısında çok detaylı çalışmalar yapıldı. Tapınağın giriş kısmını çevreleyen ve eserlerin korunması için yerleştirilen ahşap korkuluklar açılıştan bir gün önce tamamen kaldırıldı.

X-RAY CİHAZI KONULDU

Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin gezdiği alanlar demir levhalarla kapatıldı. Ayrıca kulübün girişi olarak kullanılan tarihi kapının önüne müşterilerinin toprak zeminde yürürken zorlanmaması için yaklaşık 10 metre uzunluğunda kırmızı halı serildi. Binlerce yıllık kapının hemen önüne X-Ray cihazı yerleştirildi, müşteri karşılama masaları kuruldu. Ayrıca giriş alanının fark edilmesi için giriş alanının tamamı özel bir uygulamayla ışıklandırıldı.

'MÜZE' OLDUĞU DÜŞÜNÜLDÜ

Tapınağı görmek için bölgeye gelen birçok turist, ışıklandırılan alanın müze olduğunu düşünerek bu bölgeye yöneldi. Ancak tapınak girişindeki güvenlik personeli, alanın özel işletme olduğunu söyleyerek turistleri bölgeden uzaklaştırdı. Daha önce sadece restoran olarak kullanılan özel mülkün arka bölümdeki giriş kapısı ise yeni kapı açılınca devre dışı bırakıldı.

'IŞIKLANDIRMALAR VE YÜKSEK SES, ESERLER İÇİN OLUMSUZ ETKİ YARATIYOR'

Bölgedeki kazı çalışmalarında görev alan ancak isminin açıklanmasını istemeyen uzmanlar ise "Özel mülk üzerinde daha önce sadece restoran vardı. Restoranın girişi de arka bölümdeydi. Ancak gece kulübü çalışması yapılınca mekânın kapısını hiçbir izin olmadan ön tarafa taşıdılar. Biz işletme yetkililerini birkaç kez uyardık ancak kimse bizi dikkate almadı ve maalesef bu görüntü ortaya çıktı. Burada sadece kapıyla ilgili sorun yok. Işıklandırmalar ve yüksek ses de eserler için olumsuz bir etki yaratıyor. İmaj açısından da çok kötü. Binlerce yıllık bir tarihin içinden spot ışıkları fışkırıyor. Koca yapıyı resmen pavyon gibi düzenlemişler" ifadelerini kullandı.

SUÇ DUYURUSU

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu'nun da sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunduğu belirtildi.