Sicilya’da sağlık ihalelerinde yolsuzluk: Koronavirüs koordinatörü dahil 10 kişi gözaltına alındı

İtalya’nın Sicilya adasında sağlık ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla, koronavirüs krizi koordinatörünün de aralarında yer aldığı 10 kişi gözaltına alındı.21-05-2020 13:25

İtalya’nın Sicilya adasında sağlık ihalelerinde yolsuzluk iddiasıyla açılan soruşturmada, adanın yeni tip koronavirüs (Covid-19) krizi koordinatörünün de aralarında yer aldığı 10 kişi gözaltına alındı. Şüpheliler, Sicilya’da sağlık sektöründe 2016’dan bu yana toplamda 600 milyon euro değerindeki 4 ihalede yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Bölgesel sağlık sistemi yetkililerinin, tıbbi ve hijyenik ekipman alımı için açılan bu ihalelerden yüzde 5 oranında rüşvet aldığı iddia ediliyor. BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, gözaltına alınanlar arasında, Sicilya’da koronavirüs salgını krizinin koordinasyonundan sorumlu Antonio Calenda da yer alıyor. 

'SİSTEMATİK YOLSUZLUK'

Calenda, daha önce Sicilya’nın başkenti Palermo’da il sağlık müdürlüğünde yöneticilik yapıyordu.

Gözaltılar arasında Sicilya’nın Trapani kenti sağlık müdürü Fabio Damiani’nin yanı sıra girişimciler ve şirket yöneticileri de bulunuyor.

Operasyonu yürüten Mali Polis Komutanı Gianluca Angelini, “Ortaya çıkan tablo alarm verici. Sicilya’da sağlık sistemindeki kamu ihalelerinin idaresi sistematik bir yolsuzluktan muzdarip gibi görünüyor” dedi.