Sıçan Humması Salgını: 2 Günde 11 Kişi Öldü

Yaşanan sel felaketinin ardından görülen sıçan hummasında iki günde 11 kişi hayatını kaybetti.04-09-2018 21:52

Hindistan'ın güneyindeki Kerala eyaletinde yaşanan sel felaketinin ardından sıçan hummasından iki gün içinde 11 kişi öldü.

Hükümet, sel sularına temas edenlerin önlem olarak ilaç almasını isterken, sağlık görevlileri böyle bir salgını beklediklerini ancak hazırlıklı olduklarını söylediler.

'HASTALIK KAÇINILMAZ'

BBC Türkçe'nin haberine göre, Haziran’dan bu yana Kerala'daki sel felaketlerinde yaklaşık 400 kişi hayatını kaybetti. Bir milyondan fazla kişi ise evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Sağlık Bakanlığı yetkilisi Dr. İqbal Babukunju, "Sellerden sonra su yoluyla bulaşan kolera, tifo, ishal, sarılık ve sıçan humması gibi hastalıkların ortaya çıkmasını bekliyorduk.

İnsanlar çadırlardan evlerine dönmeye başladı. Ancak klorlanmış birçok evde sel suları hala çekilmedi. Bu yüzden hastalık kaçınılmaz" dedi.

Selden etkilenen 13 bölgeden beşinde sıçan humması görüldü.

Kerala eyaletinin Sağlık Daire Başkanı Dr. Saritha R, "Bölgedeki tüm hastanelerde penisilin var. Hastanelere sıçan humması için neler yapılacağına dair genelge gönderdik" diye konuştu.

SIÇAN HUMMASI NEDİR?

Sıçan humması (Leptospriosis) sıçanlarla ya da hayvan sıvılarıyla bulaşıyor. Bakteri, vücuda derideki kesiklerden ya da göz, burun ve giriyor.

Hastalıkta ateş, mide bulantısı, kas ağrısı, kusma ve ishal belirtileri görülüyor.