Seyahat yasağının kalkmasıyla 2 milyon kişi şehir değiştirdi

Hükümetin şehirler arası seyahat yasağını kaldırmasıyla birlikte 2 milyon kişi şehir değiştirdi. En çok yolculuk yapılan bölgeler, Ege, Akdeniz ve Karadeniz oldu.03-06-2020 09:39

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle getirilen seyahat yasağının, hükümetin 'normalleşme adımları' kapsamında hafta başında kaldırılmasıyla birlikte 2 milyon kişi şehir değiştirdi. Seyahat yasağı kalkar kalkmaz İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerden Anadolu’ya ve tatil bölgelerine büyük göç başladı.

Hürriyet’te yer alan habere göre, okulların tatil olması, yasak kapsamındaki 18 yaşın altındakilere aileleriyle yolculuk yapma izninin çıkmasının da etkisiyle 2 milyon kişi şehir değiştirdi. Seyahat izin belgesiyle şehir değiştirmelerine izin verilen 65 yaş üstü 910 bin kişi de refakatçileriyle birlikte başka illere gitti.

İç göçte yurttaşlar en çok Ege ve Akdeniz sahillerindeki illere geçiş yaparken, en fazla iç göçün yaşandığı bir diğer bölge Karadeniz oldu. Özellikle İstanbul’dan Doğu Karadeniz illerine yoğun bir geçiş yaşandı. Geçtiğimiz yılların aksine bu yıl büyükşehirlerden köylere de büyük geçiş oldu.

910 BİN 785 KİŞİYE SEYAHAT İZNİ VERİLDİ

Sokağa çıkma yasağı kapsamında olan 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı bulunanlara 21 Mayıs’ta en az bir ay boyunca dönmemek üzere tek yönlü seyahat izni çıkmıştı. Bugüne kadar refakatçileriyle birlikte 910 bin 785 kişiye seyahat izni verildi.

58 BÖLGE HALA KARANTİNADA

Türkiye genelindeki 24 ilde 2 belde, 21 köy, 33 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde ise karantina hala uygulanıyor.