Seyahat yasağına 'VIP' kıyağı

Seyahat yasağı olduğu halde Ramazan Bayramı'nda tatil beldelerine yaşanan kalabalığın nasıl olduğu ortaya çıktı.26-05-2020 19:37

Ülke genelinde seyahat yasağı olmasına rağmen Ramazan Bayramı'nda tatil beldelerine çok sayıda yurttaşın gitmesi yasağın uygulanmadığı yönünde soru işaretlerine neden oldu.

Yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında alınan seyahat yasağının 65 yaş üstü için tek yönlü seyahat koşuluyla gevşetilmişti.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, seyahat yasağının nasıl delindiğini ve bayramda yurttaşların Bodrum ve benzer tatil beldelerine nasıl gidebildiğini yazdı.

Sarıkaya'nın "Şehirlerarası yasağa VIP araçlı çözüm" başlıklı yazısında aktardıkları şöyle:

"Bayramlaşmak için aradığında sohbet ederken, 'Nasıl Bodrum, tatilcilerin sayısı arttı mı?' deyince anlattı…

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın aktardığına göre özel kiralama, VIP yolcu taşıma hizmeti veren bazı şirketlerin araçlarına kentte sıklıkla rastlanır olmuş.

Aras, bir de İstanbul’dan bazı kişilerin yazlıklarında kalmak üzere ilçesine geldiklerini görünce sorup soruşturmuş.

Karşısında bayramda Bodrum’a akın olmasının gerisindeki nedeni öğrenmiş…

İstanbul’dan gelenlerden duyduk; madem VIP araç kiralama şirketleri kendileri ile seyahat edilmesi halinde seyahat yasağını delip izin belgesi almanın yolunu bulmuşlar.

VIP araç kiralama şirketlerine gideceği yerin adresi, TC kimlik numarası ve bilgilerini gönderiyorlarmış. Şirket de seyahat serbestisi için gereken izinleri aldıktan sonra İstanbul’dan kapılarının önünden müşteriyi alıp, Bodrum’a kadar getiriyormuş.

Çoğu bu yolla gelmiş. Bazıları da izin verme yetkisine haiz tanıdık bildik makam sahiplerinden edinmiş…"