Serpil Kemalbay gözaltına alındı

HDP eski Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay gözaltına alındı.13-02-2018 17:03

HDP’nin 10 Şubat’ta yapılan kongresinde Eş Genel Başkanlık görevini devredip, PM üyesi seçilen Serpil Kemalbay, hakkındaki yakalama kararı doğrultusunda ifade vermek üzere gittiği Ankara Adliyesi'nde gözaltına alındı. Terörle Mücadele (TEM) ekipleri, adliye binasına girmek üzereyken önünü kestikleri Kemalbay’ı gözaltına aldı.

Hakkında çıkarılan yakalama kararı konusunda doğrudan savcılığa ifade vermek isteyen Kemalbay, Ankara TEM Şube binasına götürüldü. 

Kemalbay’ın, İstanbul Esenyurt’taki evinde de bu sabah saatlerinde polisler tarafından kapı kırılarak arama yapılmıştı. 

'BU PARTİDE GÖREV ALAN HERKES KORKUYU YIKMIŞTIR'

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, parti genel merkezinde yaptığı açıklamada "Her gün gözaltı ve tutuklamaların olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Serpil Kemalbay arkadaşımız birkaç saat önce gözaltına alındı. Bugün başta Serpil arkadaşımız olmak üzere bu partinin genel başkanına kadar farklı bir tutum sergilenmektedir. Bugün Serpil hanımın gözaltına alınması bu partinin genel başkanlarına bile farklı bir tutum sergilendiğinin göstergesidir. AKP'li Cumhurbaşkanı'nın grup toplantısında hedef göstermesinin üzerine harekete geçilmiştir. Önce evi basılmış, ardından da gözaltına alınmıştır. Şunu çok açık ifade etmek gerekirse HDP yöneticilerini bir korku psikolojine sokmak istemektedirler. AKP şunu bilmelidir. Bu partide görev alan herkes korkuyu yıkmıştır. Serpil arkadaşımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. AKP'nin bu davranışlardan vazgeçmesini istiyoruz" dedi.