Şenyaşar ailesi ev ve dükkanlarını boşalttı

Seçim öncesi yaşanan olayda 3 üyesini kaybeden aile, faillerin hala gözaltına bile alınmamasından dolayı tedirginlik yaşıyor.22-07-2018 12:06

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran’da AKP Milletvekili  İbrahim Halil Yıldız’ın esnaf ziyareti sırasında çıkan ve Esvet Şenyaşar, oğulları Adil ve Celal Şenyaşar'la AKP’li Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Şah Yıldız’ın yaşamını yitirdiği olayların üzerinden 1 ayı aşkın bir süre geçmesine rağmen faillerin hala tutuklanmamasından dolayı Şenyaşar ailesi de ilçedeki ev ve dükkanlarını boşaltmak durumunda kaldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Arjin Dilek Öncel ve Erdoğan Alayumat’ın haberine göre; olayda oğulları Celal ve Adil’i kaybeden ve eşi Esved Şenyaşar’ın gözlerinin önünde linç edilerek öldürülmesine şahitlik eden Emine Şenyaşar’ın gözyaşı da öfkesi de dinmedi.

Yaralı kaldırıldığı hastaneden savcılık talimatıyla taburcu edilip getirildiği Urfa Adliyesi’nde tutuklanan oğlu Fadıl Şenyaşar’ın serbest bırakılmamasına tepki gösteren anne Şenyaşar, 3 kişiyi toprağa verdikten sonra da 1 oğlunu cezaevine gönderdiğini belirterek, “Oğlum kendini ve kardeşlerini savunmuştu. Serbest bırakılmasını istiyorum” dedi.

'YILDIZ AİLESİNE GÖZALTI YOK'

Yıldız ailesinden kimse hakkında gözaltı kararının dahi olmadığını belirten Şenyaşar, “Bu nasıl bir hükümettir? Hükümet, hükümet olsaydı bu katliam yaşanır mıydı? Dünyanın neresinde hastanenin içinde 3 kişinin öldürüldüğü görülmüş. Hadi kavga ettiniz yaraladınız, hastanede nasıl öldürürsünüz? Onlar 3 kişiyi öldürdü. Bir kişi dahi gözaltına alınmadı. Herkes biliyor yıllardır orada dükkanı işlettiğimizi. Şimdiye kadar kimseye zararları olmadı, ailemin. Hayretler içindeyim ben. Hastaneden, dükkandan kameraları söken, görüntüleri silen onlar. Bu aile katildir, hırsızdır, para düşkünüdürler. Daha çok katliam işleyecekler. Artık onlara ‘dur’ desinler. Bu kadar acıdan sonra tek isteğim cezalarını çeksinler” diye konuştu.

Yaşanan olaydan sonra evlerinden çıkarak başka bir yere sığındıklarını dile getiren anne Şenyaşar, “Şimdi mülteciler gibi bir evde 5 aile kalıyoruz. Yerimizden yurdumuzdan göçtük. Bu evdeki eşyaları konu komşu bize getirdi. Halimiz hal değil. Ağlıyorum olmuyor, Beddua ediyorum olmuyor. Rica ediyorum, tüm dünyaya bu çağrımı iletin. Şimdi ben yüzümü nereye döneyim? Nereye gideyim?” diye sordu.

‘PSİKOLOJİMİZ ÇÖKTÜ

Olay günü dükkanda olan ve yaralanan Ferit Şenyaşar da, annesi ve ailesiyle birlikte taşındıkları yeni adresten Suruç’a dönmeyi düşünmediklerini söyledi. 2 dükkanlarını ve kardeşlerinin evlerini boşaltmak durumunda kaldıklarını aktaran Şenyaşar, artık faillerin tutuklanmasını beklediklerini söyledi. Şenyaşar şöyle devam etti:

“Belki içimizdeki yangına bir damla su serpilir. Biraz olsun rahatlarız. Biz kardeşler olarak 5 ayrı evde yaşıyorduk. Evimizi, işimizi bıraktık. Şuan bir şey yapamıyoruz. Mağdur olduk, bütün aile bir evde yaşıyoruz. Psikolojimiz çöktü. Ben yaşadıklarımdan kaynaklı iç kanama geçirdim.”

‘BİZ DE ÖLECEKTİK’

Kardeşi Fadıl’ın ailesi ve kendisini korumak için nefsi müdafaada bulunduğunu söyleyen Şenyaşar, “Eğer o vurmasaydı biz de ölecektik. Ki zaten bizden 3 kişiyi öldürdüler. Gelip işyerimizde bize saldırdılar. Kardeşim de kendini korudu ancak şuan cezaevinde. Aynı şekilde karşı tarafı düşünürsek, babam ve iki kardeşim hastanede polislerin gözü önünde vahşice hiç bir dine girmeyecek bir şekilde katlediliyorlar. Şuan karşı tarafta her hangi bir kişi tutuklanmadı. Bu bizim en büyük acımızdır. Bir an önce savcının gerekeni yapmasını ve o aileden bu olaya sebebiyet verenlerin cezalarını çekmelerini istiyoruz” ifadesinde bulundu.

‘KENDİMİZİ GÜVENDE HİSSETMİYORUZ’

8 yıl boyunca Suruç Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı ücretli öğretmenlik yaptığını, ancak iktidar tarafından “terörist” olarak ilan edilmesinden kaynaklı öğretmenlik yapamayacağına da dikkat çeken Şenyaşar, “Gittiğimiz hiç bir yerde kendimizi güvende hissetmiyoruz. Devlet kurumlarına giderken tereddüt içindeyiz. ‘Terörist’ olsaydık bu işi yapamazdık, dükkan işletemezdik. Bizim Suruç’taki işyerimizde, bütün okullarla ilişkimiz ve alışverişimiz var. Polisler de bizden alışveriş yapardı. Eğer öyle bir sorunumuz olsaydı devlet daireleri ile bir alışverişimiz olmazdı” dedi.