Şentop'a göre parti kapatma 'sorulamayacak konu'ymuş!

Şentop, “başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular” ile “tek amacı istişare sağlamaktan ibaret” konuların TBMM İçtüğüzü’nün 97. maddesi gereğince “sorulamayacak konular” olduğunu ve bu kapsamda verilen önergelerin iade edildiğini öne sürdü.11-04-2021 21:13

İleri Haber

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle parti kapatmayla ilgili  verdiği soru önergesi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop tarafından “sorulmayacak konular” arasında nitelendirilerek iade edildi.  

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ortaya atılan ve iktidar mensupları tarafından dillendirilen Anayasa değişikliği hakkında çalışmaların başladığı öne sürülürken, konuyla ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, önergesinde şu soruları yöneltti:

- Uyum Yasaları kapsamında siyasi partilerin tahakküm altına alınmasını amaçlamış kanun var mıdır?

- Çoğunluk partisinin muhalefet partileri üzerinde kapatma kıskacı almasının yolu açılmakta mıdır?

- Anayasa Değişikliği Teklifinin “siyasi parti kapatmayı zorlaştırma” adı altında meclis gündemine geleceği doğru mudur?

- Demokrasinin en temel göstergesi olan siyasi partilerin kapatılması demokrasimize ne katacaktır?

PARTİ KAPATMA ‘SORULAMAYACAK KONU’YMUŞ!

Tanrıkulu’nun önergesini değerlendiren TBMM Başkanı Mustafa Şentop, önergeyi “sorulamayacak konular” arasında nitelendirdi. Önerge, Tanrıkulu’na iade edildi.

Şentop, “başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular” ile “tek amacı istişare sağlamaktan ibaret” konuların TBMM İçtüğüzü’nün 97. maddesi gereğince “sorulamayacak konular” olduğunu ve bu kapsamda verilen önergelerin iade edildiğini öne sürdü.