Şengül Karaca’yı katleden Hasan Aydın’ın beraat kararı bozuldu, müebbet hapis cezası aldı!

Şengül Karaca’yı iterek ölümüne neden olan Hasan Aydın’a beraat kararı, müebbet hapis cezasına çevrildi.04-10-2021 15:58

Beyoğlu'nda 4 Mayıs 2017'de kaldığı evin penceresinden düşerek ölen öğretmen Şengül Karaca'yı iterek ölümüne sebep olduğu iddiasıyla yargılanan beraatine karar verilen sanık Hasan Aydın hakkında üst mahkemede görülen davada, müebbet hapis cezası verildi. Mahkemeye tutuksuz gelen sanık Aydın'ın tutuklandı.

İddiaya göre olay günü, Şengül Karaca ile Hasan Aydın okul çıkışında buluşup yemek yedikten sonra  eve gitti. Şengül Karaca ile Hasan Aydın arasında o akşam tartışma çıktı. Şengül Karaca arkadaşlarına Facebook'tan Hasan Aydın'ın kendisine şiddet uyguladığına dair mesaj attı. Bu mesaj sonrasında saat 02.00 sıralarında Şengül Karaca evin penceresinden sokağa düştü. Tutuklanan Hasan Aydın, 7 Aralık 2018'deki duruşmada tahliye edildi. Aydın, Şengül Karaca'nın pencereden kendisinin atladığını iddia etti. Yargılama aşamasında da aynı ifadeyi veren Aydın, "Maktule pencereden atlayınca üzerimdeki eşofmanı çıkarıp pantolon giymiştim. Üzerimdeki pantolona bulaşan kanın nasıl olduğunu bilmiyorum" dedi. İstanbul 31. Ağır Ceza Mahkemesi 15 Ekim 2019'da görülen karar duruşmasında ise sanık Hasan Aydın'ın üzerine atılı suçu işlediği sabit olmadığından beraatine karar verdi. Beraat kararı üzerine Şengül Karaca'nın ailesi, istinaf mahkemesine itirazda bulundu.

İSTİNAF MAHKEMESİNDE DURUŞMALI İNCELEME YAPILDI

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi'nde bugün ikinci celsesi görülen duruşmada, Şengül Karaca'nın ağabeyi Yalçın Karaca, sanık Hasan Aydın ve taraf avukatları hazır bulundu. Sanık Hasan Aydın savunmasında, yerel mahkemede yaptığı savunmalarını tekrar ettiğini belirterek "Ben bu suçu işlemedim. Beraat kararımın onaylanmasını isterim" dedi.

Şengül Karaca'nın ağabeyi Yalçın Karaca ise "10 yıl birlikte yaşadığı kadının ölümünü, kız kardeşimin ölümünü ben Facebook hesabından öğrendim. Eğer sanık kendisi öldürmediyse neden bizi arayıp haber verme yoluna gitmedi. Suçlu olduğu için bizi aramadığını düşünüyorum. Bu suçu işleyen sanıktır, ben buna inanıyorum. Bu nedenle kız kardeşimi öldüren sanığın cezalandırılmasını isterim" diye konuştu.

Savcılık ve polis soruşturmaları aşamasında eksik soruşturma yapıldığını belirten şikayetçi Yalçın Karaca'nın avukatı Meriç Eyüboğlu şunları söyledi:

"Etkin soruşturma yapılmamıştır. Olayın görgü tanıkları olacak kişiler dinlenmemiştir. Maktulenin Facebook kayıtlarının dosyaya intikalinin resmi kanallardan sağlanmasını istedik. Ancak bu yola da giderilmemiştir. Zira maktulesin olaydan kısa bir süre önce 'Merhametten maraz doğar, Hasan Aydın kadınlara şiddet uygular' şeklinde paylaşımı mevcuttur. Bu paylaşım sonrası maktule ile görüşen Kadir Yüce'nin dinlenmesini istedik. Bu kişi bu paylaşımdan endişe etmiş ve maktuleyi arayıp yapabileceği bir şey olup olmadığını sormuştur. Kadın çığlığı duyduğunu söyleyen tanık dinlenmemiştir. Yine bu tanık, bir kadının erkek tarafından itildiğini gördüğünü söylemiştir. Kovuşturma aşamasında ölmesi sebebiyle dinlenememesi gerekçe gösterilerek bu tanığın ifadeleri yok sayılmıştır. Buna itiraz ediyoruz."

AİLE BAKANLIĞI AVUKATI TUTUKLANMASINI TALEP ETTİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Hatice Boz da eksik soruşturma yapıldığını, olay anını gören tanığın ifadesinin esas alınmasını, sanığın çelişkili savunmalarına değer verilmemesini, cezalandırılarak tutuklanmasına karar verilmesini talep etti.

Duruşma savcısı esas hakkındaki mütalaasında, yerel mahkemenin beraat kararını olayın görgü tanığı olmayan kişilerin beyanı ve varsayımlarına dayalı hususlara dayandırarak verdiğini, olayın görgü tanığının poliste olayı anlattığı ve sanığın maktulü iki eliyle aşağı ittiğini gördüğünü beyan ettiğini, maktulün ölmeden önce yaptığı son paylaşım, adli tıp raporunda kol ve boyun kısmında bulunan eski yara izleri birlikte değerlendirilerek sanığa beraat kararı verilmesinin dosya kapsamıyla örtüşmediğini kaydetti. Savcı, sanığın müebbet hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Mahkeme heyeti oy çokluğuyla, sanık Hasan Aydın hakkında Şengül Karaca'yı öldürme suçunun sabit olduğunu belirterek Karaca ailesinin istinaf taleplerini kabul etti. Beraat hükmünün kaldırılmasına karar veren mahkeme, sanık Hasan Aydın'ın müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasına karar verdi. Heyet, sanığın pişmanlık göstermemesini dikkate alarak takdiri indirim uygulamadı.

Mahkeme, sanık hakkında verilen hükmün ceza süresi nedeniyle tutuklanmasına da karar verdi. Sanık Hasan Aydın tutuksuz geldiği adliyeden kelepçelenerek çıkarıldı. (DHA)