Senegal kıyılarında 200 sığınmacıyı taşıyan tekne battı: En az 140 kişi hayatını kaybetti

Senegal'den İspanya'nın Kanarya Adaları'na gitmek isteyen yaklaşık 200 sığınmacının olduğu tekne, çıkan yangın sonucu battı.30-10-2020 07:31

Fotoğraf: Arşiv

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Senegal açıklarında yaklaşık 200 sığınmacıyı taşıyan teknenin batması sonucu en az 140 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Cumartesi günü Senegal'in Mbour kentinden harekete geçen tekne, yaklaşık 200 sığınmacıyla İspanya'nın Kanarya Adaları'na doğru yola çıktı. Ancak çıkan yangın sonucu Senegal'in kuzeybatı kıyılarında battı.

Göç örgütü yaklaşık 200 kişiden yalnızca 59 kişinin kurtarılabildiğini belirtti. IOM, cumartesi günü meydana gelen olayın bu yıl en fazla sığınmacının hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan kaza olduğunu kaydetti.

IOM'in Senegal temsilcisi Bakary Doumbia, "Çaresiz gençlerden yararlanan insan kaçakçısı şebekelerin dağıtılması için hükümetler arasında, ortaklar ve uluslararası toplumda birlik olmaya çağırıyoruz" dedi.

İspanya hükümetine göre, bu yıl içinde Kanarya Adaları'na 11 bin göçmen geçiş yaptı. Geçen yıl aynı dönemde bu sayı 2 bin 557 olmuştu.