Sendikalaşmayı engelleyemeyen Bel Karper patronundan Kod29 ve ücretsiz izin zulmü!

Fransa sermayeli Bel Karper fabrikasında sendikalaşmayı engelleyemeyen ancak TİS masasına da oturmayan patron, Kod29 ve ücretsiz izin zulmüne sarıldı. İşçiler fabrika önünde direnişe geçince, içeriyle temaslarını kesmek için üretim bile durduruldu...12-03-2021 19:55

Tugay Candan - @TugayCandann

Mail: tugaycandan@ilerihaber.org

Tekirdağ Çorlu’daki Bel Karper’de 6 yıldır süren sendikalaşma mücadelesinin başarıya ulaşmasının ardından patron TİS masasına oturmadı. Aralarında sendika temsilcisinin de olduğu 5 işçi Kod29 ile işten çıkarıldı, 12 işçi ise ücretsiz izne gönderildi. İşçiler fabrika önünde direnişe geçerken, patronlar işçilerin temaslarını kesmek için 3 gün üretimi durdurdu.

2006 yılında Türkiye pazarına giren Fransa sermayeli Bel Group şirketine bağlı Bel Karper dünya genelinde 27 üretim tesisi ve 12 bin çalışanı ile faaliyet gösteriyor. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesindeki 1 Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) de fabrikası bulunan Bel Karper’de Türk-İş’e bağlı Türkiye Gıda ve Yardımcı İşçileri Sendikası (Tek Gıda-İş) 2014 yılında örgütlenme çalışmasına başladı.

Bel Karper fabrikasında patronun engelleme girişimleri ve uzun süre devam eden yargı sürecinden sonra 2020 yılının aralık ayında Tek Gıda-İş Sendikası toplu iş sözleşmesi (TİS) yetkisi aldı. Sendika TİS görüşmelerine hazırlanırken, Bel Karper patronu TİS taslağını çok maliyetli görerek, masaya oturmadı. Ardından aralarında sendika temsilcisin de olduğu 5 işçi Kod29 ile işten çıkarılırken, 12 işçi ise ücretsiz izne çıkarıldı.

Bunun üzerine işten çıkarılan ve ücretsiz izin dayatmasına maruz bırakılan işçiler, Bel Karper patronun sendika düşmanlığına karşı fabrika önünde direnişe başladı. 11 gündür fabrika önünde direnen işçiler, salı günü fabrika önünde siyasi parti ve kitle örgütü temsilcilerinin de katılımıyla bir basın açıklaması yaptı. Açıklamaya fabrika içerisindeki işçiler de destek verdi.

Yapılan basın açıklamasının ardından dün itibarıyla fabrikada üretimin durdurulduğu ve işçilerin 3 gün izne çıkarıldığı öğrenildi.

‘KOD29 VE ÜCRETSİZ İZİN İŞÇİLERE GÖZDAĞI’

Süreci İleri Haber’e değerlendiren Tek Gıda-İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Yunus Durdu, Bel Karper patronunun uzun süre uğraşmasına rağmen engelleyemediği sendikal hakları, ücretsiz izin ve Kod29’u kullanarak engellemeye çalıştığını söyledi. Ücretsiz izin ve işten çıkarmaların sendikalaşmaya karşı işçilere gözdağı vermek amacıyla yapıldığını belirten Durdu, şunları kaydetti:

‘PATRONLARA BU FIRSATI VERENLER YARIN YERLERİNDE OLMAYACAK’

"İşten çıkarılan, ücretsiz izne çıkarılan arkadaşlarımız iş başı yapıncaya kadar, Bel Karper işverenleri TİS masasına oturup, sözleşmeyi imzalayıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Burada 6 yıldır süren hukuk mücadelesi sürecinde mağdur olmuş bir işçi kitlesi var. Bu işçilerin 6 yıldır yaşadığı mağduriyeti giderecek şekilde bir TİS taslağı hazırladık. Dünyanın her yerinde sendikalaşmayı kabul eden bu firma Türkiye’de yasaların ve ülkeyi yönetenlerin boşluğundan kaynaklanan bu düzenden dolayı böyle bir yol seçiyor. Ama bu yolu sendikalı işçi arkadaşlarımız kapatacaktır. Eninde sonunda o masaya oturacaklar. Bugün patronlara bu fırsatları veren yöneticiler de yarın yerlerinde olmayacak."

PATRONLARIN SIĞINAĞI: KOD29

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle AKP iktidarı tarafından 17 Nisan’da patronlara işten çıkarma yasağı getirilirken, bununla birlikte sınırsız ücretsiz izin hakkı da sağlandı. Bu kapsamda 7244 sayılı Kanun ile 4857 İş Kanuna Geçici 10. Madde eklenerek salgın süresince iş sözleşmesinin fesihleri yasaklandı. Bunun tek istisnası olarak 4857 Sayılı İş Kanunun 25. Maddesi’nde yer alan ve “Kod29” olarak geçen "ahlak ve iyi niyete uymayan nedenler” kabul edildi.

Kod29, patronlara  işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih hakkı tanırken, bu kod özellikle salgın döneminde sendikalaşan, hak arayan işçilere karşı kullanılıyor.