Selvi: Babacan’ı ön plana çıkaran ekonomideki başarısı oldu

AKP'li yazar Abdülkadir Selvi, yeni bir parti kuracağı iddia edilen Ali Babacan hakkındaki gelişmeleri yazdı.31-07-2019 11:01

Hürriyet'in AKP'li yazarı Abdulkadir Selvi, yeni bir parti kuracağı iddia edilen Ali Babacan hakkındaki gelişmeleri yazdı.

Selvi, "Birlikte yola çıktıkları isimlere göre Babacan’ın Erdoğan faktörünü daha çok dikkate aldığı söyleniyor" ifadesini kullandı.

Abdulkadir Selvi'nin, Babacan'ın ekonomide başarılı olduğunu iddia ettiği yazısının ilgili bölümü şu şekilde: 

Yeni parti kurma çalışmalarını sürdüren Ali Babacan cephesinde de gelişmeler var. Babacan’ın milletvekili transferine sıcak bakmadığı biliniyordu. Babacan’ın “Gelenler bagajıyla gelecek. Seçim döneminde bize yük olacaklar” dediği ifade ediliyor. Milletvekili transferi peşinde değil ama bazı özel görüşmeler yaptığı biliniyor. Babacan’ın AK Parti’den ayrılanlar şeklinde bir parti kurmak yerine liberal, merkez sağ ve soldan yeni beyinleri siyasete taşımayı amaçladığı söyleniyor. Babacan’ın bir yandan da Erdoğan’ı kolladığı ifade ediliyor. Birlikte yola çıktıkları isimlere göre Babacan’ın Erdoğan faktörünü daha çok dikkate aldığı söyleniyor.

Bu arada Babacan’ın parti programı da konuşulmaya başlandı. Parlamenter sistemi esas alacak olan Babacan’ın kamuoyunun karşısına alternatifli öneriyle çıkması bekleniyor.

1- Güçlendirilmiş parlamenter sistem.

2- Denge ve denetleme mekanizmaları yeniden düzenlenmiş başkanlık sistemi.

Babacan’ı önplana çıkaran ekonomideki başarısı oldu. Yeni partide de ekonominin önplana çıkması bekleniyor. Ancak Babacan’ın sadece ekonomi değil, “ekonominin önünü açan bir siyasal sistem” önerisi yapacağı söyleniyor.