Selda Bağcan: Manyak mıyım ben kendimi böyle öveyim

Kendisini övdüğü videoya ilişkin konuşan Selda Bağcan, "Manyak mıyım ben kendimi böyle öveyim" dedi.04-03-2018 09:37

Türk halk müziğinin önemli isimlerinden Selda Bağcan, BBC Türkçe'ye verdiği röportaj sırasında kendisiyle ilgili söylediği ve sosyal medyada gündem olan sözleri hakkında konuştu.

Hürriyet'ten Cengiz Semercioğlu'nun sorularını yanıtlayan Selda Bağcan, "Manyak mıyım ben kendimi böyle öveyim" dedi.

Semercioğlu ile Bağcan'ın röportajından ilgili bölüm şöyle:

BBC Türkçe’ye verdiğiniz röportajda kendinizi yere göğe koyamadınız, nereden çıktı bu ego böyle birden?

- Bak anlatayım bu işin aslını sana; 18 Şubat’ta Londra’da Coco adlı çok eski ve güzel bir mekanda bir konser verdim.

Konserden önce de BBC benimle bir röportaj yaptı. İşte bu röportajdan dolayı sosyal medyanın lincine uğradım.

Benim için “Aleyna Tilki’nin yaşlanmışı” dediler. Yazılanlar içinde en çok bu hoşuma gitti.

Ama ben sosyal medyada yazılanlar gibi biri değilim.

Koskoca BBC yalan söyleyecek değil herhalde, bu sözleri söylemediniz mi?

- Röportajda soruları bir kadın spiker soruyordu. Ama yayınlanan videoda soru soran gözükmüyor. Sonuçta ben monolog yapar gibi kendimi metheder oldum. Halbuki orada ben kadına cevap veriyordum.

Röportajda soruları yok etmişler. Sorular yayınlanmayınca hakikaten tuhaf olmuş.

“1970’lerde internet olsaydı şu anda Ay’a çıkmıştım” demediniz mi?

- Soruları soran kadın bana “Siz son zamanlarda ünlü oldunuz” dedi. Şimdi sen buna kızmaz mısın?

Kızarım... Çünkü siz 1980’lerin sonunda da uluslararası festivallere giderdiniz...

- Evet, ben hep ünlüydüm. Doğru, son zamanlarda ünüm arttı ama dediğin gibi bunun öncesi var. “1986 yılında Batı Almanya’da birçok festivale katıldım, World of Music, Art and Dance festivalinden de davet almıştım o zamanlar” dedim. “Ben ünlü değilsem o zamanlar neden bu festivale çağırsınlar” dedim gazeteciye.

1980 darbesinden sonra 7 sene pasaportuma el koydular o nedenle gidememiştim. 1981’de bir kere, 1984’te de iki kere cezaevine girdim.

İşkence gördünüz mü?

- Görmedim çünkü şarkılarımdan dolayı girdim. “Bu şarkılar senin mi” diye sordular. “Evet benim” dedim. İyi ki başka birinin dememişim, yanmıştım. Benim değil desem işkence görebilirdim.

Cezaevinde ne kadar kaldınız?

- 1981’de “Koçero” şarkım yüzünden 40 gün gözaltında kaldım. 1984’te 2.5 ay kaldım. 1987’de World of Music, Art and Dance festivalinden beni yeniden çağırdılar. Pasaportuma el konulduğundan gidemiyordum. Pasaport sorunumu rahmetli Adnan Kahveci halletti de gidebildim.

Trollerden çok mu çekiyorsunuz?

- Lince uğradım. BBC röportajında karşımda soru soran kişi gözükmediği için sürekli kendimi övüyormuşum gibi oldu. Resmen komplo gibi. Ama sonra Londra’da verdiğim konserde 5 kere bis yaptım.

'GAZA GELMİŞİM'

“Kendi sesimi dinlediğim zaman tüylerim diken diken oluyor” dediniz mi?

- Söylediklerimin hepsi doğru ama kadın beni gaza getirdi.

Hayatta söylemeyeceğim şeyleri söyledim. Sesim evet benzersiz ama bu laf benim ağzımdan hayatım boyunca hiç çıkmamıştı. Bunu başkaları söylerdi. Doğru, birkaç kez evde kendimi dinlerken tüylerim diken diken olmuştu. Allah’tan evde oldu ama (gülüyor)...

Belki de Selda Bağcan’ın ağzından hiç böyle şeyler duymadığımız için bu kadar yadırgadık.

- Gaza gelmişim. Beni herhalde biraz hırpaladı ki ben de oyum buyum diye kendimi ispatlamaya çalıştım. Herkes bana ne diyorsa ben de onları tekrar ettim. Benim aklımla söyleyeceğim şeyler değil bunlar. Dediğim gibi spikerin lafları yok. Bunların tek sebebi bu. Diyalog gibi yayınlasalardı söylediklerim batmazdı. Bir daha asla böyle bir tuzağa düşmem. Kendimi durup dururken methedecek kadar manyak mıyım?

1970’lerden beri aradaki o 7 yılı saymazsak sürekli yurtdışında konser veriyorsunuz. Hollywood oyuncusu Elijah Wood mesela gelip sizden imza istiyor. Bunların hepsi sosyal medya sayesinde mi oldu?

- Elijah Wood “Selda Bağcan’ın sesini duyduğumda aklımı kaçıracak gibi oluyorum” demiş. Ben de bunu Ertuğrul Özkök’ün yazısında okudum. Sonra Ekşi Fest’te verdiğim konsere geldi. Benim sahneden inmemi bekledi. Hatta fotoğraf çektirirken bir de su şişesi var koltuğumun altında. O kadar bihaberim olaydan yani.

Bu kadar ilgi sonrası siz de kendinizi başka yere mi koymaya başladınız?

- Yok, sen de öyle şeyler söyleme. Hiç öyle bir şey yok. Hatta tam tersi, çevrem hiç kendimin farkında olmadığını söyler. Gerçekten de öyle. Ne konumda olduğum umurumda değil.

'ÖZGÜN MÜZİK YAPAN GARDİYANA YALVARMAZ'

Özgün müziğin hâlâ devam edebildiğini düşünüyor musunuz?

- Etmiyor gibi görünse de ben albümlerimi yayınlamaya devam ediyorum.

Kendi tarzınızı nasıl tanımlıyorsunuz?

- Halk müziği ve protest müzik. Çünkü ben türkü de söylüyorum.

'TÜRKİYE'DE ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ, ADALET YOK'

Arif Sağ ile geçenlerde röportaj yaptım. “Özgün müzikle arabesk birbirine benzer, biri meyhaneciye diğeri gardiyana yalvarır” dedi.

- Katılmıyorum. Protest ya da özgün müzik gardiyana niye yalvarsın? Tam tersine diktir. Ahmet Kaya “Başkaldırıyorum” diyor. Daha ne desin? O bunu dediği için bütün albümlerimiz toplandı. 1988 senesinde 100 bin adet bastığımız albümüm 15’inci gününde toplatılmıştı. Neler çektik...

“Hâlâ özgün müzik var mı” diyorsun ya... Bir tek ben varım, ben kaldım. Düşünebiliyor musun?

1972’den 1992’ye kadar 20 yıl yasaklıydım TRT’de... TRT tek kanaldı o zaman. Ben bütün bunlara rağmen o dönemde kasetlerimi sattırabildim.

O dönemde siz hep sol duruşunuzla ön plandaydınız. Hep ön saflarda yer aldınız.

- Ben dünya çapında meşhur oldum diye herkes “Aa, siyaseten döndü” dedi bana.... Niye döneyim? Türkiye döndü mü ki ben döneyim? Türkiye’de her şey eskisi gibi; özgürlük yok, demokrasi yok, adalet yok, işsizlik had safhada. Ben niye döneyim.

Mesela Ruhi Su Türk müziğine büyük şeyler vermiş bir isim. Siz de öyle. Neden sizin arkanızdan başka Selda Bağcan’lar, Ruhi Su’lar gelmiyor?

- Faturalar pahalı ödeniyor çünkü. Bir şey yaptığında yallah içeri. Hele bu dönemde. Aman Allah’ım sorgusuz sualsiz... Ruhi Su ile tanışırdık. O dönem başka bir dönemdi zaten. O dönem gelmez bir daha geriye. Solun yükseldiği, sol potansiyelin yükseldiği...

Siz de yargılandınız...

- 2.5 sene vatan hainliği ile yargılandım üstelik. Hepsinden beraat ettim. Ama o 7 yıl çektiğimi düşünebiliyor musun? Toplasan 10 tane konser yapmamışızdır.