Selahattin Demirtaş'ın yargılandığı davada erteleme kararı

HDP'nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'terör örgütü yöneticiliği', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik', 'suç işlemeye tahrik', 'suçu ve suçluyu övme' iddialarıyla yargılandığı davada erteleme kararı çıktı.06-10-2020 13:21

Yaklaşık 4 senedir Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın 'terör örgütü yöneticiliği', 'terör örgütü propagandası yapmak', 'Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik', 'halkı kanunlara uymamaya tahrik', 'suç işlemeye tahrik', 'suçu ve suçluyu övme' iddialarıyla yargılandığı dava Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya Demirtaş ve avukatları katılmazken Mahkeme Başkanı Murat İlhan, koronavirüs sebebiyle avukatlarıyla görüşemediğini beyan ettii ve Demirtaş'ın mahkemeye mazeret dilekçesi gönderdiğini bildirdi.

Her iki mazeret dilekçesini de kabul etmeyen mahkeme, Demirtaş'a ihtarda bulunup savunmasını yapması için son kez süre vererek duruşmayı 16 Mart 2021'e erteledi.