Sekiz Afrika ülkesi sömürge parası CFA frangını kullanmayacak

Sekiz Afrika ülkesi, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını 2020’den itibaren kullanmayarak ortak para birimi olan eko sistemine geçecek.22-12-2019 12:21

Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği üyesi sekiz ülke, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını 2020’den itibaren kullanmayarak ortak para birimi olan eko sistemine geçecek.

Fildişi Sahili Cumhurbaşkanı Alassane Ouattara, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Fildişi Sahili’nin Abidjan kentinde ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Ouattara, Batı Afrika Ekonomik ve Parasal Birliği (UEMOA) üyesi 8 ülkenin CFA frangı konusunda reform kararı aldığını, 1945’ten bu yana kullandıkları CFA frangını gelecek yıldan itibaren kullanmayacaklarını belirtti.

YENİ PARA BİRİMİNİ KENDİLERİ YÖNETECEK

UEMOA ülkelerinin CFA frangını bırakarak eko para birimine geçeceğini belirten Cumhurbaşkanı Ouattara, 8 ülkenin ayrıca Fransa Merkez Bankası ve hazinesi ile teknik bağlarını keserek, yeni para birimini kendilerinin yöneteceğini söyledi.

Ekonun değerinin de CFA frangı gibi euroyla sabitleneceğini belirten Ouattara, CFA frangının bugüne kadar önemli bir araç olduğunu ifade ederek “Ancak, büyük dinamiğimizi sağlamlaştırmak için daha hırslı reformlar yapmalı, halklarımızın satın alma gücünü korumalıyız” dedi.

FRANSA, KRİZ DURUMUNDA GARANTÖR ÜLKE OLACAK

Euronews’in haberine göre, eko sisteminde Fransa, Batı Afrika Merkez Bankası (BCEAO), bankacılık komisyonu ve para politikası konseyinde bulunan temsilcilerini de çekecek.

Afrika ülkelerinin döviz rezervlerinin yüzde 50’sinin Fransa Merkez Bankası’nda tutulması uygulaması da kalkacak.

Diğer yandan, Fransa, kriz durumunda garantör ülke olmayı sürdürecek. Ekoyu kullanan ülkeler, ithalatlarını ödeyemeyecek bir duruma düşerse, Fransa bu ödemeleri yapacak ama para politikası konseyine dönmeye de hak kazanacak.

Sabit parite koşulunun zaman içinde değiştirilebileceği belirtiliyor.

UEMOA ile Orta Afrika Ekonomik ve Parasal Topluluğu (CEMAC) üyesi 14 Afrika ülkesi, sömürge döneminden bu yana CFA frangının iki farklı çeşidini kullanıyor.

Eko, UEMOA üyesi Benin, Burkina Faso, Gine Bissau, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal ve Togo’da kullanıma sokulacak.