'Şeker fabrikalarının satışından dört milyon yurttaş etkilenecek'

Resmi Gazete’de satış kararı yayınlanan şeker fabrikalarına dair konuşan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, özelleştirilmesi gündemde olan  fabrikaların doğrudan ikiyüz elli bin çiftçiyi, dolaylı yoldan dört milyona yakın yurttaşı olumsuz etkileyeceğini söyledi.



21-02-2018 18:34

İleri Haber

Resmi Gazete’de satış kararı yayınlanan şeker fabrikalarına dair konuşan CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, özelleştirilmesi gündemde olan  fabrikaların doğrudan ikiyüz elli bin çiftçiyi, dolaylı yoldan dört milyona yakın yurttaşı olumsuz etkileyeceğini söyledi.

YİRMİ BEŞ FABRİKA İKİ YÜZ ELİ BİN ÇİFTÇİ

Satılması gündemde olan kamuya ait yirmi beş şeker fabrikasının özelleştirilmesinin yalnızca ülke ekonomisine olumsuz etki yapmayacağını belirten Yalım “Fabrikalar üzerinden doğrudan ikiyüz elli bin çiftçimiz ekmek yiyor. Aracısı, nakliyecisi, satıcı derken bu sayı ailelerle birlikte dört milyonu geçiyor. Kamuya ait bu fabrikaların satılması demek, kamu yararının değil karın belirleyici olması demek. Bu da birçok riski barındırıyor. Bugün şeker pancarının tonu çiftçiden iki yüz on liraya alınıyor. Bu bile çok az iken şirketler bu fiyatı daha da aşağılara çekebilir. Aynı zamanda başka bir ülkeden daha ucuza pancar bulunması durumunda gidip oralardan alabilirler. Bu da bizim çiftçimizin ürününün elde kalması demek.” Diyerek özelleştirmeden doğabilecek zararların altını çizdi.

'HALKIN KENDİ GÜCÜYLE YARATTIĞI DEĞERLERİ SATIYORLAR'

Satışların ardından kısa sürede çiftçilerin zarar etmeye başlayacağını söyleyen Yalım “Ben Uşak Milletvekiliyim buradaki fabrikamız 1926 yılında halkın, köylünün kendi imkanlarıyla, dişinden tırnağından arttırarak kurduğu bir fabrikadır. Şimdi kimse bu fabrikayı babasının malı gibi satamaz. Kamuya ait olan bir işletmenin satışı yapılırken kamu yararı esas alınır. Burada bu yok. Hükümet bu satışı yaparken neyi düşünüyor neyi hesaplıyor bilmiyorum ama çiftçinin yararını düşünmediği ortada” dedi.

DAHA ÖNCE İKİ KEZ İPTAL EDİLMİŞTİ

Şeker fabrikalarının özelleştirmesi, son 7 yılda iki kez iptal edildi. İlk iptal Danıştay’dan geldi. Danıştay 13. Dairesi’nin 11 Ocak 2011’deki kararıyla, özelleştirme süreci durdu. Ancak karardan sonra, şeker fabrikalarıyla ilgili süreç bir kez daha başladı. 4 Eylül 2011’de çıkılan ilanlarla, ihalelerin 29 Kasım 2011’de nihai pazarlık görüşmeleri tamamlandı ve Malatya, Erzincan, Elazığ, Elbistan, Kastamonu, Kırşehir, Turhal, Yozgat, Çorum ve Çarşamba fabrikalarının satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu’na (ÖYK) sunuldu. ÖYK ise, 2012’de aldığı kararla, 10 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesini iptal etti.