'Sehven' sözü tutarsızlıkları açıklamıyor: Kaldırılan makaleyle ilgili cevap bekleyen sorular

Sağlık Bakanı Şuayip Birinci'nin 'sehven yazılmış' dediği bilgileri içeren makale ardında soru işaretleri bırakarak yayından kaldırıldı.08-10-2020 13:02

İleri Haber

Türkiye’de koronavirüs vakalarının mart ayından önce görüldüğünü gösteren makale, ardında bir çok soru işareti bırakarak yayından kaldırıldı.

İleri Haber olarak, kamu yararı adına gerçeklerin açığa çıkması için soruyoruz:

Sağlık Bakanı Yardımcısı Şuayip Birinci, yayınlanan makalede ‘ilk koronavirüs vakalarının Şubat-Mart ayında görüldüğünü’ içeren ifadelerin ‘sehven’ yazıldığını söyledi.

Aynı hata, iki ayrı yerde nasıl yapıldı?

Makalenin yazarları, bu makale yayınlanmadan önce kontrol etmedi mi?

Birinci, yazarı olduğu makalede İstanbul ve Tarsus’ta ayrı ayrı çalışmalar yapıldığını söylese de makalede yalnızca Tarsus’ta çalışma yapıldığı yer alıyor

Eğer çalışma İstanbul’da da yapıldıysa, çalışmanın çok merkezli olduğu neden belirtilmedi?

Bu ‘çok merkezli’ olduğu söylenen çalışma için farklı illerdeki hastane biriminden etik izin alındı mı?

Diğer yandan söz konusu makalede ‘uzman’ olarak gösterilen kişiler Adana ve Tarsus’ta görev yapmakta, hatta makalenin yazarları arasında gösterilen Muhammet Furkan Koca, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 4’üncü sınıf öğrencisi!

Makalede, Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı (Hüseyin Keskin), Kimya Bölümü Araştırma Görevlisi (Burak Ay), Sağlık Bakanı Yardımcısı (Şuayip Birinci), Bağımsız Araştırmacı (Oğuz Güvenmez) ve dördüncü sınıf bir tıp fakültesi öğrencisi var (Muhammed Furkan Koca). Bu isimlerden hiçbirinin göğüs hastalıkları uzmanı olmadığı görülüyor.

Covid-19 virüsü ile ilgili bir çalışmada neden göğüs hastalıkları uzmanı bulunmamaktadır?

Tüm bu tutarsızlıkları nasıl açıklayacaksınız?