Şehre 20 kilometre uzak 'şehir' hastanesi

Türk Tabipler Birliği, 16 Temmuz’da açılan hastanenin şehre 20 kilometre uzakta olduğunu ve şehir içindeki tüm hastanelerin kapatıldığını açıkladı.24-07-2019 09:20

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, 16 Temmuz’da açılan Bursa Şehir Hastanesi’nin şehre 20 kilometre uzakta yapıldığını belirtilerek şehir merkezindeki hastanelerin kapatılmasına tepki gösterdi.

Yatırım maliyeti 399.5 milyon dolar olan hastane için 25 yılda ne kadar ödeme yapılacağı sorulurken sağlık çalışanlarının da fazla iş yükü ile karşı karşıya kaldığı belirtildi. 
TTB Merkez Konseyi Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, dün TTB Genel Merkezi’nde, 16 Temmuz’da açılan Bursa Şehir Hastenesi’ne ilişkin açıklama yaptı. İstanbul-İzmir otoyolu üzerinde Nilüfer ilçesine bağlı Doğanköy Mahallesi sınırları içerisinde açılan Bursa Şehir Hastanesi’nin Bursa’nın merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bursa Şehir Hastanesi’nin çevresinde kente ilişkin herhangi bir yerleşim alanı ve mekan söz konusu değildir” dedi. 

Cumhuriyet'in haberine göre, şehir merkezindeki Bursa Devlet Hastanesi, Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Zübeyde Hanım Doğumevi’nin kapatıldığını, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi’nin hizmet sunamaz hale getirildiğini belirten Yılmaz, 399.5 milyon dolarlık yatırım maliyeti olduğu açıklanan, 155 yataklı hastanenin, şartname ve ihalelerinin gizli tutulduğunu bildirdi. “25 yıl boyunca Bursa Şehir Hastanesine ne kadar ödeme yapılacağını bilen var mı? Bu bilgiler neden gizli tutuluyor” diye soran Yılmaz, aynı zamanda hastanenin kendi kadrosunu oluşturamadığını ve sağlık çalışanlarının fazla iş yükü ile karşı karşıya bırakıldığını belirtti. Yılmaz, sağlık teknisyenlerinin de istihdam edilecek yerlerinin ve yapacakları işlerinin belirsizliğini koruduğu bilgisini verdi.