Şehir hastanelerine 8 ayda ödenen parayla 17 devlet hastanesi yapılabileceği ortaya çıktı!

Sağlık Bakanlığı'nın resmi verilerine göre şehir hastaneleri için 8 ayda ödenen parayla 17 tane devlet hastanesi yapılabileceği ortaya çıktı.13-10-2020 14:01

Sağlık Bakanlığı’nın resmi mali tablolarına göre, şehir hastaneleri için ödenen kira ve hizmet bedelleri 8 ayda 5 milyar 133 milyon liraya ulaştı. 

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, firmalara sadece 8 aylık dönemde kira ve hizmet bedeli adı altında ödenen bu devasa parayla devlet kendisi hastane yapsaydı, bugün her biri 500'er yataklı 17 tane devlet hastanesi hizmet veriyor olacaktı. 

Öte yandan ödenen paralarla devlet hastanesi yerine, devlet kendi kaynaklarıyla şehir hastanesi yapıp kendisi hizmet verseydi, bugün her biri bin 50 yataklı 5 tane şehir hastanesi olacaktı.

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Cumhurbaşkanlığı 2020 Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon lira bütçe ayrıldığına dikkat çekerken şunları ifade etti:

SÖZLEŞMELER 25 YIL DAHA DEVAM EDECEK

“Sağlık Bakanlığı henüz yıl bitmeden, sadece ilk 8 ayda şirketlere 5 milyar 133 milyon lira kira ve hizmet bedeli ödemesi yapmış. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programı'nda genel bütçeden yapılacak 10 yeni şehir hastanesi için 10 milyar 95 milyon lira bütçe ayrılırken, hizmetteki 10 şehir hastanesinin sadece kira ve hizmet bedelleri için 5 milyar liradan fazla ödeme yapılması rant düzeninin en açık göstergesidir.

 

Şehir hastaneleri için kira ve hizmet ödemelerinin sözleşmeler kapsamında 25 yıl süreceği düşünüldüğünde kamu üzerindeki yük milyarlarca lirayı bulacaktır. Buradan da net bir şekilde anlıyoruz ki; ocak-ağustos aylarında şehir hastanelerinin kira ve hizmet bedelleri için ödenen miktarla tam teşekküllü 1050 yataklı en az 5 şehir hastanesi ya da 500 yataklı en az 17 devlet hastanesi yapabilir.

'KARA DELİK DAHA DA BÜYÜYECEK'

Artış şirketlere yaptırılmasa da genel bütçeden yapılacak şehir hastanelerinin yatak başına maliyetleri, bir devlet hastanesinin yatak başı maliyetinden en az 1,6 kat daha fazla. Ödemeler 25 yıl süreceği için devletin yeni kara deliği büyüyecek, kamu kaynakları şirketlerin kasasına akacak, halk yoksullaşacak."