Şehir hastanelerine 14 milyar lira kira ödenecek

CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, bu yılın sonuna kadar tamamlanacak olanlarla birlikte şehir hastanelerine 14 milyar lira kira ödeneceğini, bu rakamın 2021 yılında 16 milyar 670 milyon liraya çıkacağını açıkladı.23-06-2019 14:58

CHP Ankara Milletvekili Dr. Servet Ünsal, bu yılın sonuna kadar tamamlanacak olanlarla birlikte şehir hastanelerine 14 milyar lira kira ödeneceğini, bu rakamın 2021 yılında 16 milyar 670 milyon liraya çıkacağını belirtti.

Ünsal, TBMM'de yaptığı açıklamada, “Şehir hastaneleri, nüfusu yoğun illere uygun değil. Ankara'da faaliyet gösteren 12 hastane kapatıldı ve Bilkent ve Etlik'teki şehir hastanelerine taşınması amaçlandı. Bu durum ciddi sıkıntıları da beraberinde getirdi” diyerek,

Sözcü gazetesinde yer alan habere göre Ünsal, şu tespitlerde bulundu:

– Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde çalışan sayısı 30 bini bulacak. Her gün gelen hasta ve hasta yakını sayısı da 30-50 bin arasında olur. Yüz binlerce metrekare alana sahip bir hastanede hastaların gideceği bölümü bulabilmesi bile zor. Servisler arasında çok büyük mesafeler var. Doktorlar her gün 20 bin adım atıyor.

– Hastane işletmecisi firma ile doktorlar arasında ciddi problemler yaşanıyor. Ankara Numune Hastanesi taşındı. Bu hastanenin doktorlarına kalan yerler tahsis edildi. Bu da doktorlar arasında oda savaşına neden oluyor.

– Yıl sonuna kadar 21 şehir hastanesinin bitmesi bekleniyor. Bu yılın sonuna kadar 3 milyar 680 milyon lira tutarında, biten şehir hastanelerinin kira bedeli var. 2 milyar 470 milyon lira da hizmet bedeli alınıyor. Bu rakamlar bitecek hastanelerle beraber 14 milyara çıkıyor. Bu rakam 2021'de 16 milyar 670 milyona ulaşacak. Ödeme yapılırken 3 ayda bir enflasyon ve kur artışı da var. Hastaneler Sağlık Bakanlığı'nın bütçesini sömürürken personel ödemeleri düşüyor. Şehir hastaneleri halk sağlığına zararlı.

GARANTİLİ PROJELERİN FATURASI 3 MİLYAR LİRA

Öte yandan yap-işlet-devret projeleri olarak hayata geçirilen Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli'nden yılın ilk dört ayında geçen araç sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yarı yarıya azaldı.

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın soru önergesine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın verdiği bilgiye göre, köprülerden ve Avrasya Tüneli'nden geçen araç sayısında beklenen artış olmadı.