Şehir hastanelerindeki zarar Sayıştay raporuyla ortaya çıktı: Boş binaların elektriğine 1,6 milyon TL ödendi!

Sayıştay'ın hazırladığı 2019 Sağlık Bakanlığı denetim raporu, şehir hastanelerindeki milyonlarca liralık zararı bir kez daha gözler önüne serdi.03-10-2020 09:40

Sayıştay’ın Sağlık Bakanlığı 2019 Yılı Denetim Raporu’yla, AKP iktidarının uyarılara rağmen ''rant kapısı'' olarak yapmakta ısrarcı olduğu şehir hastaneleri ile kamunun milyonlarca lirasının çöpe atıldığı bir kez daha ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın 2019 yılında toplam 33 milyon 507 bin TL ödenek üstü harcama gerçekleştirdiğine vurgu yapılan Sayıştay raporunda, “yap - kirala - devret modeli” ile yaptırılan şehir hastanelerinde, şirket tarafından temin edilmesi gereken tıbbi malzemelerin temin edilmediği de anlaşıldı.

BirGün'den İsmail Arı imzalı habere göre, raporda şehir hastanelerine ilişkin onlarca tespite yer verildi. 

BİNALARIN GEÇ TAMAMLANMASI ZARARA YOL AÇTI

Denetim raporunda, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’nin 2’nci 3’üncü ve 4’üncü aşamasının geç tamamlanması sebebiyle Sağlık Bakanlığı’nın “maddi külfete maruz kaldığı” belirtildi.

Şehir hastanesine taşınması planlanan hastanelerin öngörülen tarihlerde taşınamaması sebebiyle de yüksek fiyatla görüntüleme ve laboratuvar hizmet alımı yapıldığı, kamunun bu şekilde de zarara uğratıldığı anlaşıldı.

Sayıştay denetçileri, şehir hastanelerinin faaliyete geçtiği tarihte şirketin yapımını tamamlayarak teslim etmediği trijenerasyon ve heliport tesisleri için Sağlık Bakanlığı’nın yaptırım uygulamadığını da açığa çıkardı.

HEM İSTİSNADAN YARARLANDI, HEM DE KİRA ALDI

Denetimin raporunda, şehir hastanelerini yap-kirala-devret modeli ile inşa eden şirketlerin, kira tutarının veya kira süresinin bir kısmından vazgeçmeyi taahhüt ederek KDV istisnasından yararlanmasına rağmen Sağlık Bakanlığı’nın bu yönde bir adım atarak işlem yapmadığı ve para ödemeye devam ettiği de yer aldı.

KULLANILAN TİCARİ ALAN, ONAYLANANDAN DAHA FAZLA

Sayıştay denetçileri, faaliyete geçen bazı şehir hastanelerinde, sağlık tesisi kampüsü içerisinde şirket tarafından ticari amaçlı binalar yapılmaya başlandığını fakat bu alanlarda inşaatların devam ettiğini belirterek “Yapılan incelemede, hizmete açılan şehir hastanelerinde görevli şirket tarafından kullanılan mevcut ticari alanların, idare tarafından onaylanan uygulama projelerinde yer alan ticari alanlardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir” denildi.

BOŞ BİNALARA 1,6 MİLYON TL ELEKTRİK FATURASI ÖDENDİ

Sayıştay raporunda, Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi, Numune Eğitim Araştırma Hastanesi, Ankara Çocuk Sağlığı Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi ile Dr. Zekai Tahir Burak Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Ankara Bilkent Şehir Hastanesi’ne taşınmasıyla kapatıldığı hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı:

“Şehir hastanesine taşınan hastanelerin, hasta kabulüne son verilen hastane binaları için 2019 yılında 1 milyon 613 bin 186 TL tutarında elektrik faturası ödendiği görülmüştür. Bunun sebebinin, diğer hastanelere ya da kamu kurumlarına devri beklenen taşınır malzemelerin (tıbbi cihazlar ve ekipman), bu malzemelerin devrinden sorumlu az sayıda personelle birlikte faaliyetine son verilen hastane binalarında bulundurulmaya devam ettirilmesi olduğu anlaşılmıştır.”