Şehir hastaneleri sağlığı tehdit ediyor: Hastalar çok fazla radyasyona maruz bırakılıyor

Birçok yolsuzluğa ve hukuksuzluğa ev sahipliği yapan şehir hastanelerinde Şehir hastanelerinde tıbbi destek hizmetleri için şirketlere para ödenirken, bu hizmetlerin niteliği ise tartışma konusu.17-04-2019 09:44

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Hayalim” dediği ve birçok hukuksuzluğa ev sahipliği yapan şehir hastaneleri, yurttaşların sağlığını tehdit etmeye başladı. Ankara, Eskişehir, Manisa, Isparta, Kayseri, Yozgat, Elazığ, Adana, Mersin şehir hastanelerinde, görüntüleme ve laboratuvar hizmetleri, hastaneyi yapan şirketler tarafından veriliyor. Şehir hastanelerinde tıbbi destek hizmetleri için şirketlere para ödenirken, bu hizmetlerin niteliği ise tartışma konusu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği başkanları, bu hizmetlerin taşeron firmalar tarafından verildiğine dikkat çekerek, “Şirket karı gözetilirken halkın sağlığı tehlikeye atılıyor. Yurttaşlar nitelikli hizmet alamıyor” dedi.

'ŞİRKETLER UCUZ İŞ GÜCÜ İÇİN DENEYİMSİZ PERSONEL ÇALIŞTIRIYOR'

TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, ihale şartnamelerini hatırlatarak, görüntüleme ve laboratuvar hizmetinin şirketlerce yapıldığını söyledi. Adıyaman, “Şirketler ucuz iş gücü için yeni mezun, deneyimsiz personeli çalıştırmayı tercih ediyor” dedi ve ekledi: “Bu da halk sağlığını tehdit ediyor.”

Adıyaman, şöyle devam etti: “Türkiye 2017 yılında manyetik rezonans (MR) görüntüleme uygulamasında dünyada birinci olurken, bilgisayarlı tomografide ise sekizinci sırada yer aldı. Hastaların bu kadar çok radyasyona maruz kalmasının tek sebebi uygulanan sağlık politikalarıdır. Peki, insanlar bu kadar çok radyasyona maruz kalırken, görüntüleme hizmetleri bu kadar çok kullanılırken doğru teşhis konulabiliyor mu? Hayır. Tetkikler doğru sonuç vermediği için hastalar defalarca tetkik çektirmek zorunda kalıyor.”

'DOĞRU TEŞHİS KONULMASI ÖNÜNDE ENGEL'

Birgün'den Burcu Cansu'nun haberine göre Adıyaman, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Şehir hastaneleri ile bu durum çok daha kötüye gidiyor. Deneyimsiz, yeni mezun elemanlar görüntüleme ve laboratuvar hizmetlerinde görevlendirilirken, taşınan hastanelerdeki deneyimli personel başka hizmetlerde kullanılıyor. Bu hastaların defalarca tetkik yapmasına ve doğru teşhis konulması önünde engel oluşturacaktır.”

ÖZELLEŞMENİN BEDELİ: NİTELİKSİZLİK

Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Başkanı Heybet Aslanoğlu da, görüntüleme ve laboratuvar hizmetleri için şirketlere para ödenmesini eleştirdi. “Özelleşmenin boyutunu niteliksiz sağlık hizmeti olarak yaşıyoruz” diyen Aslanoğlu, şunları söyledi: “Hizmet kalitesinin düşmesi ile insanların sağlığı hiçe sayılıyor. Şirket elemanları aşırı iş yükü altında çalıştırılıyor. Deneyimsiz olduklarını da düşündüğümüz zaman kaliteli bir sonuç beklemek mucize olur.”