Sedat Peker'in Suriye ticaretine ilişkin işaret ettiği iki isim

Organize suç örgütü Sedat Peker yayınladığı son videoda Suriye ticaretine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.30-05-2021 11:33

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker, YouTube üzerinden paylaştığı video dizilerinin 8'incisini yayınladı. Peker yayınladığı son videoda Suriye ticaretine ilişkin dikkat çeken iddialarda bulundu.

Sedat Peker, Suriye'de ticaret yapmak için Cumhurbaşkanlığı idari işler Başkanı Metin Kıratlı'ya gidilmesi gerektiğini iddia etti. Peker ayrıca  Metin Kıratlı'dan onay alınmasının ardından Murat Sancak ve Ramazan Öztürk gibi isimlere "başvurulması" gerektiğini öne sürdü.

Peker şunları kaydetti:

"Şimdi sizin Suriye'de ticaret yapmanız için ne yapmanız gerek biliyor musunuz? Metin Kıratlı bey var, cumhurbaşkanlığı idari işler başkanı, Külliye'ye gideceksiniz. Ama böyle bir iki kamyonluk işleri söylemiyorum, büyük, kaçak ham petrol, çay, şeker, alüminyum, bakır, ikinci el araç. Milyarlarca dolarlık para. Suriye mücadelesi için parayı kim verdi, devlet. Kim şehit oldu, millet. Şimdi orada yapılan ticareti anlatacağım.

Siz oradan onayı aldıktan sonra MT grup var, Murat Sancak, Ramazan Öztürk, tüm hiyerarşi orada. Onların onayı geçtikten sonra, El Nusra'nın iktisat sorumlusu var, Ebu Abdurrahman, Ebu Şeyma ismini de kullanıyor, şu anda da ticaret böyle yapılıyor biliyor musunuz? Ben o zaman ne dedim, bunlara silahları veriyorsunuz, bunlar Türkmenlerle savaşıyor, ya anlat abi bir bilelim. Bir bilelim bizim üstümüzden gidiyor. Ya işte yeni bir dengeler kuruluyor, dedim bana anlatacaksınız."

"Berat Albayrak nerede biliyor musunuz, hep arıyorsunuz, Murat Sancak'ın evi var Hadımköy, Beylikdüzü taraflarında orada kalıyor. Beraberler. Suriye'ye girilmeli mi, girilmeli, kalımalı mı, kalınmalı ama oradaki para neden hiç devlete gelmiyor, hala para gidiyor oraya. Ama orada bir ticaret var, büyük para kazanılıyor. Ham petrol, bakır, alüminyum..."

METİN KIRATLI KİMDİR?

Metin Kıratlı, 2018 yılında AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına atandı.

Öncesinde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığı görevini yapıyordu. 

Kıratlı, 'En yüksek devlet memuru' sıfatı ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığına atandı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz Kıratlı'nın aylık gelirinin 84 bin 702 lira olduğunu ortaya çıkarmıştı. Yavuzyılmaz, Kıratlı’nın, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının yanısıra Borsa İstanbul Yönetim Kurulu üyesi olarak da maaş aldığını belirtmişti. 

MURAT SANCAK KİMDİR?

Sedat Peker'in Berat Albayrak'ın evinde kaldığını iddia ettiği Murat Sancak,  Adana Demirspor'un başkanlığını yapıyor.

Sancak ayrıca MT Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı ile BMC Yönetim Kurulu Üyesi görevlerini yürütüyor. 

Murat Sancak, AKP ile çok yakın ilişkileri olan Ethem Sancak'ın da kuzeni.