Sedat Peker'in iddialarıyla ilgili 13 barodan çağrı: 'Yargıyı göreve davet ediyoruz'

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidar-mafya ilişkilerine yönelik iddialarına ilişkin yargının harekete geçmesi ile ilgili çağrılar artarak devam ediyor. Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van baroları “Yargıyı Göreve Davet Ediyoruz" başlıklı bir açıklama yayımladı.28-05-2021 18:33

İleri Haber

13 barodan yapılan ortak açıklamada, organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları ile ilgili yargı göreve davet edildi. Açıklamada, “Cumhuriyet savcılarının açacakları soruşturmalarla kamuoyuna yansıyan yeni bilgiler ışığında bu karanlık dönemi bütün yönleriyle hızlı ve etkili bir şekilde soruşturarak failleri yargı önüne çıkarması gerekmektedir” denildi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iktidar-mafya ilişkilerine yönelik iddialarına ilişkin yargının harekete geçmesi ile ilgili çağrılar artarak devam ediyor. Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Tunceli, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak ve Van baroları “Yargıyı Göreve Davet Ediyoruz" başlıklı bir açıklama yayımladı.

'İDDALARLA İLGİLİ ADLİ SÜREÇLER İŞLETİLSİN'

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Demokratik hukuk devleti olmanın ön koşulu, yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirinden tamamen ayrı olması ve yargının bağımsız hareket edebilmesidir.

Sedat Peker tarafından şu ana kadar; gazeteci Uğur Mumcu ve gazeteci Kutlu Adalı cinayetleri, Kürt iş insanları Savaş Buldan, Behçet Cantürk ve diğer Kürt iş insanlarının öldürülmesinin alınan karar doğrultusunda olduğu, Mehmet Ağar tarafından dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e sunum yapıldığı ve bu doğrultuda karar alındığı, alınan kararın gereğinin yerine getirildiği, faili meçhul cinayetlerin bu doğrultuda Mehmet Ağar ve Korkut Eken gibi ilgili şüphelilerce işlendiği iddia edilmiştir.

Cumhuriyet savcılarının Sedat Peker’in beyanlarında yer, kişi ve zaman belirtmek suretiyle ortaya koyduğu vahim iddia ve tanıklıkları bir suç ikrar ve ihbarı olarak kabul edip soruşturma açmaları görevlerinin gereğidir.

Cumhuriyet savcılarının açacakları soruşturmalarla kamuoyuna yansıyan yeni bilgiler ışığında bu karanlık dönemi bütün yönleriyle hızlı ve etkili bir şekilde soruşturarak failleri yargı önüne çıkarması gerekmektedir.

Aksi durum yargının varlığının inkarı olup, bunun demokratik bir hukuk devleti sisteminde kabulü mümkün değildir.

Biz aşağıda imzası bulunan Barolar; Sedat Peker’in beyanlarında ikrar ve ihbar edilen tüm suçlarla ilgili Cumhuriyet savcılarınca derhal seri, etkili ve tarafsız bir soruşturma açılarak ilgililer hakkında gerekli adli süreçlerin işletilmesini talep ediyoruz.”