Sedat Peker'in açıklamalarının ardından Cumartesi Anneleri'nden savcılara çağrı

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in faili meçhul cinayetlerde Mehmet Ağar'ı işaret etmesinin ardından, Cumartesi Anneleri, yazılı açıklamayla savcıları göreve çağırdı.23-05-2021 23:55

Suç örgütü lideri Sedat Peker'in faili meçhul cinayetlerde eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar'ı işaret etmesinin ardından, yazılı açıklama yapan Cumartesi Anneleri savcıları göreve çağırdı. Açıklamada, “Sedat Peker’in açıklamaları karşısında savcıları hemen yasalardan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz” denildi.

Peker, Youtube'tan yayınladığı videoda 1993'te evinin önünde bombalı saldırıda yaşamını yitiren gazeteci Uğur Mumcu ile Kürt iş insanlarının cinayetleriyle ilgili eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT'çi Korkut Eken'i işaret etmişti. 

Senelerdir  faili meçhullerin açığa çıkarılması için Galatasaray Meydanı'nda adalet mücadelesi yürüten Cumartesi Anneleri, yazılı açıklama yaparak, savcıları göreve çağırdı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Çeyrek asırdır söylüyoruz: Mehmet Ağar, devletin bilgisi dahilinde, içinde devlet görevlilerinin de olduğu bir suç örgütü kurdu. Bu örgütün faaliyetleri kapsamında evlatlarımız kaybedildi, öldürüldü.

Devletin raporlarında ve mahkeme tutanaklarında da yer alan bu gerçek şimdiye kadar yok sayıldı. İktidarlar failleri ve suçun arkasındaki güçleri ortaya çıkarmak yerine yargı makamları eliyle suçun üstünü örttü.

Hakikatin taşıyıcısı olmaktan, bu suçları hatırlamaktan ve hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz. Sedat Peker’in açıklamaları karşısında savcıları hemen yasalardan kaynaklanan görevlerini yerine getirmeye çağırıyoruz.”