Seçimler için Türkiye’ye gelen İngiliz gazeteci sınır dışı edildi

İngiltere’de yayın yapan Morning Star gazetesi editörlerinden Steve Sweeney, yerel seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye giriş yaparken gözaltına alındı.29-03-2019 22:10

İngiltere'de yayın yapan Morning Star gazetesinin dış haberler editörü Steve Sweeney, Türkiye'deki yerel seçimleri izlemek üzere ülkeye giriş yaparken gözaltına alındı ve daha sonra sınır dışı edildi.

Perşembe sabahı Londra'dan kalkan uçaktan indikten sonra gözaltına alınan Sweeney, geceyi nezarethanede geçirdirdi ve bu sabah da sınır dışı edildi. Gazeteci, yerel seçimleri doğu ve güneydoğu illerinde takip etmeyi planlıyordu.

Morning Star gazetesinin Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre Sweeney bugün öğle saatlerinde ülkesine geri döndü.

Açıklamada, "Star'ın uluslararası editörü Sweeney, tartışmalı yerel seçimleri takip etmek üzere gittiği Türkiye'den sınır dışı edildikten sonra Britanya'ya geri döndü. Kendisi yorgun ama iyi. Erdoğan rejiminin insan hakları ihlallerine karşı daha fazla sesini yükseltmeye kararlı olduğunu söylüyor" ifadesi yer aldı.

Siyasi çizgisini "Dünyada İngilizce dilinde yayın yapan tek sosyalist günlük gazete" olarak tanımlayan Londra merkezli Morning Star 1930 yılından bu yana çeşitli isimlerle faaliyet gösteriyor.