SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane: Türkiye IŞİD'e umut oldu

SDG Genel Komutanı Kobane, verdiği röportajda Türkiye'nin Suriye harekatının IŞİD'e umut olduğunu söyledi.13-11-2019 17:09

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Türkiye'nin harekatının IŞİD'e umut olduğunu söyledi. Kobane, "Türkiye’nin saldırı ile Batı’nın eylemsizliği ve ilgisizliği nedeniyle batıda geniş çaplı bir IŞİD saldırısı olabileceği” uyarısında bulundu.

SDG Genel Komutanı Mazlum Kobane, İngiliz Sky News kanalının Orta Doğu muhabiri Mark Stone’a konuştu. Kobane, verdiği röportajda Türkiye'nin Suriye'ye girmesi ve Batı'nın tutuklu IŞİD üyelerini geri almayı reddetmesi konusunda Batı ülkelerini uyardı.

Kobane, ''Türkiye'nin Suriye'ye girmesi ile Batı’nın eylemsizliği ve ilgisizliği nedeniyle batıda geniş çaplı bir IŞİD saldırısı olabileceğini” söyledi. SDG Komutanı bu konuda ise Manchester Arena bombalaması ve Paris Bataclan konser salonu saldırılarını hatırlattı.

'TÜRKİYE'NİN HAREKATI IŞİD'E UMUT OLDU'

Türkiye’nin bölgeye yönelik harekatıyla IŞİD'in yeniden canlandırmasına yardım ettiğini, bunun ise çok ciddi bir tehlike oluşturacağını söyleyen Kobane, “Türkiye’nin saldırganlığı bu durumun gerçekleşmesi için gerekli olanağı sağladı ve IŞİD üyeleri için bir umut doğurdu” diye konuştu.

Kobane, “Bunu destekleyen kanıtlarımız var. Yalnızca IŞİD'liler değil, El Nusra ve El Kaide’nin eski üyeleri de 2013-14'te ordumuzla savaştı. Tüm bu süreç boyunca son derece aşırılıkçı amaçları olan cihatçı gruplar Suriye iç savaşında bölgede aktifti. Elimizde bu grupların bazılarının Türkiye ile çalıştığını gösteren videolar mevcut” dedi.
 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ABD Başkanı Donald Trump da dahil bazı batılı liderlerle bu konuları konuştuğunu ve onları bilgilendirdiğini söyleyen Kobane, “Macron'a da Senator Graham'a da ABD Başkanı’na da söyledik. Bu konuyla ilgileneceklerinin sözünü verdiler, nasıl yapacaklarını bilmiyoruz ama söz verdiler” diye belirti.
 
'IŞİD'LİLERİ EBEDİYEN BURADA TUTAMAYIZ'

Türkiye’nin IŞİD üyelerini  koz olarak kullanmak istediğini öne süren Kobane, harekat nedeniyle ellerinde tutuklu bulunan 5 bin IŞİD üyesini tutma olanaklarını olmadığını da kaydetti.

Bu konuda batı hükümetlerini sürdürülebilir bir çözüm bulmak için sürekli zorladıklarını söyleyen Kobane, “Onlara iki seçenekleri olduğunu defaatle söyledik. Ya tutukluları geri alacaklar ve onları mahkemelerinde yargılayacaklar ve böylece yapılan anlaşmayı onurlandırmış olacaklar ya da burada uluslararası bir mahkeme kurulacak. Çünkü bu insanları ebediyen burada tutamayız” dedi.

Bölgedeki dengelerin değiştiğini söyleyen Kobane, “Gelecekte bu mahkumlara ne olacak bilmiyoruz. Evet başka ülkeler için de tehlike arz ediyorlar” dedi. 
 
'ABD'LİLERİN KENDİ AMAÇLARINA YÖNELİK KAFALARI KARIŞIK'

ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı bir görüşme sonrasında, Trump'ın ABD askerlerini geri çekme kararını değiştirdiğini belirten Mazlum Abdi, şunlar söyledi: 

''Bir kısmı gitti, bir kısmı kaldı. Fakat daha sonra geri çekilmeyi durdurdular ve geri döndüler. Öte yandan ABD'nin kendi amaçlarına yönelik kafaları epeyce karıştı. Net bir amaçları yok. Bizim kendi adımıza amacımız gayet net. Biz Amerikan’ın burada kalmasını istiyoruz. Suriye’de bir çözüme ulaşılana kadar. Aksi taktirde IŞİD'le tekrar savaş ihtimali ortaya çıkacak ve bu durum Suriye’deki insanların hayatlarını tehlikeye atacak. Türkiye işgali başlamadan önce az sayıda İngiliz Özel Kuvvetleri askeri burada Kuzey Suriye’deydi. Daha fazla askerin bölgeye getirilmesini İngiltereli yetkililer ile görüştük. Olumlu bir geri dönüş aldık. Koalisyonda yer almaya devam edeceklerini teyit ettiler.''