Sayıştay Jandarma'daki usulsüzlükleri ortaya çıkardı: Paralar ve taşınmazlar kayıtlarda yok

Sayıştay'ın Jandarma Genel Komutanlığı 2019 Denetim ve Düzenlilik Raporu'yla milyarlarca liranın ve taşınmazların kayıtlarda yer almadığı ortaya çıktı.13-10-2020 07:38

Sayıştay'ın Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Denetim ve Düzenlilik Raporu'yla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı ve Jandarma Genel Komutanlığı birimlerine devredilen 178 milyon TL değerindeki binaların, Jandarma Genel Komutanlığı’nın hesaplarına kaydedilmediği anlaşıldı. Ayrıca Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı kantinler ve sosyal tesislere de Kamu İhale Yasası’na uyulmadan, usulsüz biçimde mal ve hizmet alımı yapıldığı anlaşıldı.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, çok sayıda denetimsizliğin tespit edildiği Jandarma Genel Komutanlığı’nın 2019 Sayıştay Denetim ve Düzenlilik Raporunda, dikkat çeken usulsüzlükler şu şekilde:

PARALAR VE BİNALAR KAYITLARDA YOK

- Jandarma Genel Komutanlığı’na ait taşınmaz mallar, yanlış hesaplara kaydedildi, bu da hesaplarda tutarsızlığa neden oldu. “Maddi Duran Varlıklar Hesabı”, muhasebe kayıtlarında 11 milyar 842 milyon 213 bin 704 TL eksik olarak yer aldı.

- Jandarma Genel Komutanlığı’nca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları ve il özel idarelerine ödenek gönderilerek yaptırılan binaların, “Binalar Hesabı”na kaydedilmediği anlaşıldı. Jandarma Genel Komutanlığı’nın birimlerine devredilen 178 milyon 253 bin 341 TL tutarındaki taşınmazların da, “kayıtsız” halde tutulduğu ortaya çıktı.

BİLANÇODAKİ 4 MİLYON TL KAYIP

- Erzincan İl Jandarma Komutanlığı Kantin Başkanlığı’nın denetime sunulan mali tablolarda yer alan banka hesabı tutarları ile bankadan dış teyit amacıyla alınan banka hesap mutabakatları arasında uyumsuzluk tespit edildi. 2019 boyunca aylık banka mevcudu ve bilançodaki banka mevcudu hesaplanan kantinde; 4 milyon 72 bin TL’nin bilançoda yer almadığı tespit edildi.

İHALE YÖNTEMİNDE DE USULSÜZLÜK YAPILDI

- Ayrıca kantinler ile sosyal tesislere yapılacak mal ve hizmet alımlarında, Kamu İhale Yasası hükümlerinin uygulanmadığı, yasa tarafından getirilen ve uyulması zorunlu olan usul ve esaslar dikkate alınmadı. Bazı şartname ve sözleşmelere “Kurumumuz Kamu İhale Kanunu Hükümlerine Tabi Değildir” şeklinde hükümler konularak ihtiyaçlar yasaya uygun biçimde değil, Jandarma Kantin Yönetmeliği hükümlerine göre temin edildi.