Savunma Bakanı: Bedelli tamam

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, "Bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Bütün alternatiflerimizle hazırız” dedi.22-06-2018 10:56

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili gerekli çalışmaları yaptıklarını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak” dedi.

‘YÜKÜMLÜ OLARAK ASKERE GİDENLER ÖN HATTA GÖNDERİLMİYOR'

Canikli, Yeni Şafak'ın sosyal medyadan yaptığı canlı yayında, seçimden sonra bedelli askerlikle ilgili ne yapılacağı ve bunun kimleri kapsayacağına ilişkin soru üzerine, TSK’nın büyük oranda profesyonel orduya geçtiğini söyledi. Yükümlü olarak askere gidenlerin, çatışma alanına, ön hatta gitmediğini, geri hizmetlerde görev yaptığını öne süren Canikli, 

"Bunun bir tane bile istisnası yok" dedi.

Canikli, bedelli askerlikle ilgili yoğun talep olduğunu, konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın gerekli açıklamaları yaptığını hatırlatarak, şunları kaydetti:
"Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamasından sonra biz bakanlık olarak gerekli bütün çalışmaları yaptık. Şu anda biz hazırız, bütün alternatiflerimizle hazırız. Aşağı yukarı 4 veya 5 seçenek var. Yaş var, ücret var, ücretin kullanma yerleri var, başka birtakım teknik ayrıntılar var, onları farklı formatlarda hazırladık. Hepsinde ortak, hiçbir askerlik hizmetinde bulunmayacaklar, gitmeyecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız seçimden sonra bu çerçevede talimatını verecek, ona göre de gereği yapılacak. Aralık 2014'te çıkan bedelli yasasında yaş 26, ücret 18 bin liraydı. Başvuranların sayısı ise 203 bindi. Bir önceki 2011'in Aralık ayında çıkmıştı. Orada ücret 30 bin lira, yaş 27 idi, faydalanan 70 bindi."

YÜKÜMLÜLÜK SÜRECEK

Bedelli askerliğe yönelik kalıcı çözümün sorulması üzerine Canikli, "Yükümlü sistem devam edecek, bunu kaldırmayacağız kesinlikle” dedi.