Savcılık define için yok edilen Dipsiz Göl'e ilişkin soruşturma başlattı

Gümüşhane'de 'yasal izinle' yapılan define kazısında 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yok olmasına ilişkin Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.29-11-2019 13:54

Gümüşhane'deki Taşköprü Yaylası'nda 'yasal izinle' yapılan define kazısında, Buzul Çağı'ndan kalma, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün yok olmasına ilişkin Gümüşhane Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Bakanlık ve valiliğin idari soruşturmalarında ise 2 müdür ve 1 memur açığa alınmıştı.

Gümüşhane Başsavcılığı ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla soruşturma başlattığını açıkladı. Savcılık, açığa alınan 2 müdür ve 1 memur ile diğer ilgililerin ifadelerine başvuracak.

MEVZUATA UYULMAMIŞ: 100 DEYİP 400 PARSEL KAZMIŞLAR

Öte yandan bakanlık ve valiliğin başlattığı idari soruşturmada kazıya ilişkin mevzuata uyulmadığı belirlendi. İzin belgesi düzenlenirken alanında uzman üç kişinin değerlendirilmesine uyulmadığı tespit edildi. Definecilerin 100 parsel alanda yapılacağı belirtilen kazıyı 400 parsel alana çıkardığı öğrenildi.

RAPOR ÖZENSİZ HAZIRLANMIŞ

Müfettişlerin sürdürdüğü soruşturmada, Dipsiz Göl'de yasal izinle yapılan kazıya ilişkin yeni bilgilere ulaşıldı. Başvuru üzerine alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olması nedeniyle arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit sonucu Müze Müdürlüğü'nce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildiği; ancak Define Arama Yönetmeliği'nin 9'uncu maddesi çerçevesinde tespit yapan ve uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenlerin mevzuat kriterlerine uymadığı belirlendi. 

Yönetmeliğe göre, aralarında üniversitelerden ilgili kişiler ile jeologların da yer alacağı, alanında uzman en az 3 kişiden görüş alınması gerekirken, buna uyulmadığı, kazının yapılmasında sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun özensiz hazırlandığı belirlendi.