Savcı: Zarrab ayakkabı kutularını anlatacak

ABD'de Reza Zarrab'ın tanık olarak dinleneceği davaya ilişkin açıklama yapan savcı David Denton, Zarrab'ın "ayakkabı kutularına konulan paralarla nasıl rüşvet verdiğini" anlatacağını söyledi.29-11-2017 02:03

ABD'de Halkbank'ın eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın tutuklu yargılandığı ve Reza Zarrab'ın ise tanık olarak dinleneceği davaya ilişkin Savcı David Denton'dan açıklama geldi. 

'AYAKKABI KUTULARINI ANLATACAK'

Zarrab'ın çarşamba günü mahkemeye gelerek ifade vereceğini açıklayan Denton, "yıldız tanık" olarak niteledeiği Zarrab'ın jüriye Türkiye ve İran hükümeti yetkililerinin ABD yasalarını delmek için "petrol karşılığı altın ticareti" adı altında nasıl bir tezgah kurduklarını anlatacağını aktardı.

Deutsche Welle Türkçe'nin haberine göre, savcı ayrıca Zarrab'ın "Türk yetkililere ayakkabı kutularına konulan paralarla nasıl sus payı verildiğinin anlatacağını" kaydetti.

1 AY ÖNCE

Öte yandan Hakim Richard Berman, 366 sıra numaralı dosyadaki belgeleri kamuya açtı. Bu belgelerden biri de Zarrab’ın itirafnamesii. Tüm suçlamaları kabul ederek imzaladığı belgenin üzerindeki 26 Ekim 2017 tarihi, Zarrab’ın bir ay önce itirafçı olduğunu gösterdi.

Bu itirafnamede, suçlamaları açıkça kabul ettiğini, belgeyi imzalarken de hiçbir baskıya maruz kalmadığını belirten Zarrab, "Benden imzalar alınırken mantığımı etkileyecek, uyuşturucu, alkol ve benzeri hiçbir durum olmadığını belirtirim" ifadeleri yer alıyor.

SUÇLAMALARI KABUL ETTİ

Zarrab, toplam 7 suçlamada suçlu olduğunu kabul ettiği öğrenildi. Kabul ettiği suçlamalardan 6’sının konusu İran'a yönelik yaptırımların delinmesi. Yedincisi ise cezaevinde bir gardiyana rüşvet verme teşebbüsü.

Söz konusu itirafnamede Zarrab’ın cümlelerinden bazıları şu şekilde:

“İddianameyi okudum ve hakkımdaki suçlamaların niteliğini anladım. İddianame ile ilgili konularda bildiklerimin hepsini avukatıma söyledim.”

“Suçun kabulü ile birlikte mahkemenin uygulayacağı ceza, anayasal haklarım ve hakkımda ki suçlamaların niteliği hakkında avukatım tarafından bilgilendirildim.”

“Suçlu olduğumun kabulü kararını özgürce ve gönüllü olarak verdim.”

“Suçlu olduğumun kabulü kararını almam noktasında teşvik edilmedim.”

“İmzalamış olduğum ‘itiraf pazarlığı’ sözleşmesinde yer alanlardan başka herhangi bir vaatle herhangi başka bir belge imzalamadım. Eğer böyle bir belge ortaya çıkarsa suçumun kabulü gereği olarak mahkemeye gideceğim”

“Suçlu olduğumun kabulü kararını herhangi bir güç, baskı ve korku altında almadım.”