Savcı, Tahir Elçi için 'terör örgütü mensubu' dedi!

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Tahir Elçi'nin cenaze törenine ait fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaşan bir yurttaşın "Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf üzerine ‘yasta değil isyandayız’ şeklinde yorum yaptı" diyerek cezalandırılmasını istedi.10-11-2017 15:44

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlar nedeniyle Berat Baran isimli yurttaş hakkında “Örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” suçlamalarıyla 1 yıldan 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.

İddianamede, Baran hakkındaki soruşturmanın Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığının kurumsal e-posta hesabına gelen ihbar maille başladığı belirtildi. Yapılan soruşturma sonucunda Baran’a ait olduğu iddia edilen Facebook hesabından yapılan 6 paylaşım suçlama konusu yapıldı.

Baran hakkındaki suçlamalardan biri Diyarbakır Sur’da 28 Kasım 2015’te katledilen Diyarbakır Barosu eski Başkanı Tahir Elçi için yapılan paylaşım oldu.

TAHİR ELÇİ'YE 'TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU' DEDİ!

Savcı, Baran’ın sosyal medya hesabında paylaştığı Tahir Elçi’nin cenazesinin bulunduğu tabutun fotoğrafını iddianameye suç delili olarak koyarak, fotoğraf için şu ifadeyi kullandı: “Terör örgütü mensubunun cenazesine ait olan bir fotoğraf üzerine ‘yasta değil isyandayız’ şeklinde yorum yaptığı...”

BARAN'IN HAPSİ İSTENDİ

DHA'nın aktardığına göre; savcı iddianamede, Baran’ın herkese açık sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımlarda “örgüt propagandası yaptığı”, “ölen örgüt mensuplarını kahramanlaştırdığı”, “örgütün amaç ve eylemlerini desteklediği, kamuoyu nezdinde övdüğü, meşru gösterdiği ve bunu sosyal medya üzerinde etkin bir şekilde yaptığını” ileri sürdü. 

Baran’ın “örgütün şiddet, cebir ve tehdit yöntemlerini meşru gösterecek veya bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde örgüt propagandası yaptığı” suçlamasında bulunan savcı, Baran’ın “örgüt propagandası yapmak” ve “Suç ve suçluyu övmek” suçlarını işlediğini ileri sürerek cezalandırılmasını istedi.