Savcı Bharara: 'Rıza Sarraf'ın talebi geri çevrilsin'

Rıza Sarraf hakkındaki iddianameyi hazırlayan Savcı Preet Bharara, Sarraf'ın 'reddi hakim' talebinin geri çevrilmesini istedi.15-09-2016 08:31

New York Güney Bölge Savcısı Preet Bharara, kara para aklama, bankacılık sahtekarlığı ve ABD'nin İran'a karşı uyguladığı yaptırımları delme suçlamaları ile New York'ta tutuklu olarak yargılanan Rıza Sarraf'ın  'reddi hakim' talebinin geri çevrilmesi için dilekçe sundu.

Sarraf'ın Türkiye'de bir hukuk konferansına katıldığı için tarafsız olamayacağı gerekçesiyle 'reddi hakim' talebinde bulunduğu Yargıç Richard Berman ile ilgili savlarının hiçbir temele dayanmadığını savunan Bharara, mahkemeye sunduğu dilekçede şu ifadeleri kullandı: 

"Yargıç Berman, New York'ta görülen ilk duruşmada, İstanbul'da bir hukuk konferansına katıldığını kendisi dile getirdi. Sarraf ve savunma ekibi de bunu bildiklerini, bu durumun yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını etkilemeyeceğine inandıklarını kendileri dile getirdiler. Aradan 4 ay geçtikten sonra, 'reddi hakim' talebinde bulunmanın hiçbir dayanağı yok."