Saros Körfezi’ndeki doğal gaz projesi yandaşlara ödeme garantili verildi iddiası

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Saros Körfezi’ndeki doğal gaz limanı projesinin ödeme garantili olarak yandaş şirketlere verildiğini öne sürdü.07-05-2021 10:57

Trakya'nın doğa harikası Saros Körfezi'ne mahkeme kararı beklenmeden yapılmaya başlanan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) limanı projesinin ‘’beşli çete’’ üyesi Kolin ve Kalyon’a verildiği ortaya çıktı. İskenderun ve Aliağa'da LNG santralleri bulunduğunu ve bunların tam kapasite dahi çalışmadığını söyleyen CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yandaş şirketlere verilen bu projelerde büyük ihtimalle doğal gaz alım ve işletme garantisi verildiğini kaydetti.

Sözcü’den Taylan Büyükşahin’in haberine göre, AKP'nin hemen her ihaleyi Kolin ve Kalyon inşaat şirketlerine verdiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, bunların ortağı olduğu Aliağa'daki Etki Liman İşletmeleri'ne ait FSRU (yüzer depolama ve gazlaştırma tesisi) doğal gaz terminali hakkında Meclis'e bir soru önergesi verdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde Gaytancıoğlu şunları söyledi: 

“Keşan'ın Sazlıdere Köyü'nde FSRU Limanı yapımı için çalışmaya başlanmıştır. Mahkeme kararları beklenmeden ve hukuk tanımadan gizli bir biçimde yapılan bu çalışma akıllara Aliağa'da yapılmış olan FSRU'yu getirmiştir.”

GARANTİLİ BİR ANLAŞMA YAPILDI MI?

LNG limanları üzerinde soru işaretlerinin büyük olduğunu belirten Gaytancıoğlu, yandaş şirketlere hangi garantilerin verildiğini sordu. Bu şirketlerin hazine garantisi olmayan işlere girdiğinin görülmediğini söyleyen Gaytancıoğlu, bakan Dönmez'e şu soruları iletti: 

“Etki Liman İşletmeleri ile doğalgaz alım garantili bir anlaşma yapılmış mıdır? Bir anlaşma yapılmış ise hangi fiyattan alım garantisi verilmiştir? Anlaşma kaç yıllıktır? 

Garanti kapsamında olup alınmamış ya da alınamamış doğalgaz için söz konusu şirkete bir ödeme yapılmış mıdır? Yapılmış ise ne kadar bir ödeme yapılmıştır?”