'Sarı yelekliler'in protestoları Belçika'ya sıçradı: 60 gözaltı

Akaryakıta yapılan zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto etmek üzere Fransa'da başlayan 'sarı yelekliler'in protestoları Belçika'ya da sıçradı. Protestolar sonucu Belçika'da 60 eylemci gözaltına alındı.01-12-2018 08:20

Avrupa Birliği (AB) ve NATO gibi kurumlara ev sahipliği yapan Belçika'nın başkenti Brüksel'de "sarı yelekliler"in protestoları başladı. Sosyal medya üzerinden yapılan çağrılar üzerine, Brüksel şehrinin çeşitli noktalarında binlerce sarı yelekli protesto düzenledi. Polisin protestolara müdahalesi sonrası 60 sarı yelekli gözaltına alındı.

Akaryakıta yapılan zamları ve hükümetin ekonomi politikalarını protesto eden göstericiler, şehrin merkezindeki Avenue des Arts bulvarında polisle karşı karşıya geldi. Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği yüzlerce gösterici, hükümet karşıtı sloganlar attı. Meşaleler yakan ve sarı yelekliler, polisin yaklaşmaması için barikatlar kurmaya çalıştı.

PROTESTO BRÜKSEL'E SIÇRADI

Fransa’da "sarı yelekliler" adı altında örgütlenen eylemciler, son bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 20'den fazla artması üzerine yaklaşık bir süredir ülke genelinde gösteri düzenliyor. Sarı yelekliler, daha önce Belçika'nın Fransızca konuşulan Valon Bölgesi'nde protestolar düzenleyip, siyasi bir oluşuma gideceklerini açıklamışlardı. Bugün ise ilk defa sarı yeleklilerin protestosu Brüksel'e sıçramış oldu.

'SARI YELEKLİLER'E YASAK: 60 GÖZALTI

Belçika'nın başkenti Brüksel'de "sarı yelekliler"in başlattığı protestolar yasaklandı. Brüksel Belediye Başkanı Philippe Close, yaptığı açıklamada, "Sarı yelekliler"in protestosunun yasaklandığını ve gösteriye devam edenlerin gözaltına alınacağını bildirdi.

Emniyet yetkilileri ise öğle saatlerinden bu yana kentteki protestolarda 60 kişinin gözaltına alındığını ifade etti.

İÇİŞLERİ BAKANI 'SKANDAL' DEDİ

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, gösterileri "skandal" olarak nitelendirdi.

Sosyal medyadan yapılan çağrılar üzerine Brüksel'in çeşitli noktalarında öğlen saatlerinde başlayan "sarı yelekliler"in protestoları, akşam saatlerinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB Konseyi binası önüne de sıçramıştı.