Sarı Yelekliler'in eylemleri 8. haftasında

Sarı Yelekliler'in petrol fiyatlarına getirilen ek vergilerin ardından 17 Kasım'da başladığı eylemler 8. haftasında. Bugün Paris'teki eylemlerin adresi yine Champs-Elysées. 05-01-2019 14:39

Fransa'da 2015'ten beri devam eden neo-liberal programın son ayağı olan petrol fiyatlarına getirilen ek vergilerin ardından protestolara başlayan Sarı Yelekliler 8. haftada da sokaklarda. 

Hükümetin sert müdahaleleri ve açıklamalarına rağmen eylemler başkent Paris ve ülkenin güney kentlerinde 2. ayında da devam ediyor. Bugün Paris'teki eylemlerin adresi yine Champs-Elysées. 

EYLEMCİLER YİNE CHAMPS-ELYSÉES'DE

Rue de Berri'de toplanan Sarı Yelekliler "Hayır, hareket bitmedi, gösterilere devam" diyerek Champs-Elysées'ye yürüdüler.

Ayrıca Paris'te Sarı Yelekliler Hôtel de Ville'in önünde bir gösteri düzenlediler. Eylemler Bordeaux, Toulouse, Lyon, Rouen, Reims, Marsilya, Saint-Brieuc ve Saint-Lô gibi çeşitli kentlerde de devam etti. 

Noel nedeniyle düşüşe geçen eylemlere katılımın bu hafta yeniden yükselmeye başladığı belirtiliyor. 

SAINT-NAZAIRE'DA JANDARMA MÜDAHALESİ

Farklı kentlerde devam eden gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesinin yaşandığı yerlerden birisi Saint-Nazaire oldu. Yolu trafiğe kapatan göstericiler traktör lastiği yaktılar. Jandarma kalabalığa gözyaşartıcı gaz bombalarıyla müdahale etti.

Champs-Elysées

Boulevard Haussmann

Fransa Hükümet Sözcüsü Benjamin Griveaux dün yaptığı açıklamalarda Sarı Yelekliler'in siyasi bir mücadelenin içerisinde olduklarını belirterek eylemcilerin hükümeti düşürmek istediklerini söylemişti.

NELER OLMUŞTU?

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım’da başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un istifa çağrısına dönüşen Sarı Yeleklilerin eylemleri, ülkede son yılların en etkili protestosu haline geldi.

Genellikle şehir merkezlerindeki yüksek kiralar nedeniyle kırsal bölgelere yerleşenlerden oluşan göstericiler, Macron ve yönetiminden ekonomik koşulların iyileştirilmesini talep ediyor.

Sarı Yelekliler, bunun yanı sıra hayatlarını yakından ilgilendirecek konuların ve çıkacak yasaların referandum yoluyla halka sorulmasını istiyor.

Adalet Bakanlığının verilerine göre, sarı yeleklilerin 17 Kasım-17 Aralık 2018’de ülke çapında düzenledikleri eylemler sırasında çıkan olaylarda 4 bin 570 kişi gözaltına alındı, 216 kişi tutuklandı. Gösterilerde şimdiye kadar 10 kişi hayatını kaybetti, binden fazla kişi yaralandı.