Sarı Yelekliler polis yumruklayan boksör için 114 bin avro topladı

Sarı Yelekliler, cumartesi günkü eylemde polisin saldırılarına yumrukla karşılık veren eski boksör için 114 bin avro topladı. Hükümet, polise mukavemeti özendirdiğini öne sürerek kampanyayı eleştirdi.09-01-2019 11:54

Fransa'nın başkenti Paris'te Sarı Yelekliler'in Cumartesi günkü protestolarında bir polis memurunu yumrukladıktan sonra teslim olan eski boks şampiyonu Christophe Dettinger için internette 114 bin Avro toplandı. 

Kampanyada toplanan paraların Pazartesi günü polise teslim olan Dettinger'in savunma masrafları için kullanılacağı açıklandı.

'İÇİMDE HALKIN ÖFKESİNİ TAŞIYORUM'

2007 ve 2008'de Fransa Hafif Ağırsiklet Box Şampiyonu olan ve 2013'te boksu bıraktıktan sonra memur olarak çalışmaya başlayan Dettinger'in bir köprü üzerinde polis memurunu yumruklarken çekilen görüntüleri sosyal medyada binlerce kez paylaşılcı.

"İçimde halkın öfkesini taşıyorum" diyen Dettinger, polisin eşi ve bir arkadaşına gözyaşartıcı gaz sıkmasına tepki olarak kendisini savunduğunu söyleyerek özür diledi.

'POLİSE MUKAVEMETİ ÖZENDİRİYOR'

Hükümetin tepkisi üzerine internet üzerinden başlatılan kampanyaya son verildi.

Birçok bakan, Dettinger'e tepki göstermiş, kampanyaya bağışta bulunanların şiddete 'alanen destek verdiğini' öne sürmüştü.

Çalışma Bakanı Muriel Penicaud, "akıl almaz" dediği kampanya için "Bu insanlar çocuklarına nasıl şiddetin çözüm olduğunu söyleyebilir?" derken Dijital Ekonomi Bakanı Mounir Mahjoubi Twitter mesajında "Anlaşılan polis memuruna vurmak para getiriyor. Paranın nefret ve şiddete katkıda bulunması iğrenç" diye yazdı.

Polis memurları sendikası da kampanyanın polise karşı şiddeti özendirdiğini savundu.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi milletvekili Sebastien Chenu ise "Bağışlar, hükümete duyulan nefretin göstergesi" dedi.