'Sarı Yelekliler' eylemlerinde polis şiddetine soruşturma

Fransa'daki polisler hakkında 'Sarı Yelekliler' eylemlerinde şiddet uyguladıkları gerekçesiyle 48 soruşturma açıldı.29-12-2018 09:08

Fransa'da akaryakıt zamlarına ve ekonomik şartların kötüleşmesine tepki olarak 17 Kasım'da ve daha sonra Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimine yönelik öfkeye ve isyana dönüşen 'Sarı Yelekliler' eylemlerinde polislere şiddet uyguladıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Fransız basınında yer alan haberlere göre, Ulusal Polis Soruşturma Birimi (IGPN) tarafından, polisin vatandaşlara şiddet uyguladığı gerekçesiyle 48 soruşturma açıldı.

NE OLMUŞTU?

10 kişi hayatını kaybederken binden fazla kişinin yaralandığı, 4 bin 500'den fazla kişinin gözaltına alındığı eylemlerde polisin kullandığı biber gazı, birçok göstericinin yaralanmasına neden olmuştu. 1 Aralık'taki eylemde polisin bir vatandaşı yere yatırarak şiddetli şekilde darp etmesi basında ve sosyal medyada geniş yankı bulmuştu.

İçişleri Bakanlığı'nın, polis ve jandarmanın vatandaşlara karşı kullanması amacıyla 23 Aralık'ta çeşitli modellerde 1730 biber gazı silahı sipariş ettiği ortaya çıkmıştı.