Şarbondan 201 hayvan öldü: 'Yetkililer önlem almıyor'

Köylüler, hastalığın bu şekilde ilerlemesi durumunda sürünün tamamen yok olacağından endişeleniyor.17-09-2018 17:33

Hakkari Merkeze Bağlı Kırıkdağ Köyü’nün Yukarı Kırbaş mezrasında 201 küçükbaş hayvan şarbon hastalığından öldü. Köylüler, yetkililerin hiç bir önlem almadığını ve salgına müdahalede bulunmadığını belirtti.

‘GÜNDE 12 HAYVAN ÖLDÜ’

Mezopotamya Ajansı'ndan Hamza Gündüz’ün haberine göre, Keriser mezrasına 10 kilometre uzaklıkta bulunan Oledir yaylasında küçükbaş hayvan besiciliği yapan köylülerden Emin Yiğit, “Yaylamızda bilmediğimiz bir hastalık yüzünden sürümüzde ölümler başladı. İlk başlarda bir iki ölümle başlayan hayvan ölümleri bazen günde 12'ye kadar çıktı. İlk olarak sudan ve tozdan şüphelendik. Yaylamız yolu olmadığı için veteriner getiremiyoruz. Tarım Müdürlüğü’nün önerisi üzerine hayvanlara tüm aşıları yaptık ancak değişen bir şey olmadı. Ölümlerin devam etmesi üzerine iki hayvanı katırlara yükleyerek köye götürdük. Burada alınan numuneler laboratuara gönderildi. Yapılan tahlil süreci Kurban Bayramı tatiline denk gelince süreç uzadı ve yaklaşık 600 olan sürümüzden şu ana kadar 201 hayvan öldü” dedi. 

 ‘YOL SORUNUMUZ VAR, VETERİNERE ZAMANINDA ULAŞAMIYORUZ’

Yaylalarında su ve yol sorunu olduğunu belirten Yiğit, açıklamasına şöyle devam etti:

“Bölgemizde su azlığından dolayı sıcaklar çok artıyor ve hayvanlarımızı sulayacağımız yer bulamıyoruz. Bunun yanı sıra yolumuz da yok. Bu etkenler yüzünden ihtiyacımız olduğunda veteriner bulmakta sorun yaşıyoruz. Çünkü hiçbir veteriner bu kadar zor bir arazide, bu sıcaklarda böylesi yolu yürümek istemiyor. Bizim de payımıza bu yayla düşmüş. Gidecek başka yerimiz yok. Elimizde kalan tek yaylamız da bu. Yetkililerden artık yayla yollarımızın yapılamasını istiyoruz. Yayla yollarımız yapılırsa birçok sorunumuz çözülecek. Burada içme suyu konusunda dahi sorun yaşıyoruz.” 

 

‘BURADA HAPSOLMUŞUZ’

Yaylada berivanlık (süt sağan kadın) yapan Kazi Cin ise çok zorlu bir coğrafyada berivanlık yaptıklarını, hayvanlarda görülen hastalık nedeniyle sıkıntılı günler geçirdiklerini söyledi. Cin, “Son bir ayda 201 hayvanımız hastalıktan öldü. Ne yolumuz var ne de birileri halimizi soruyor. Bu çorak vadinin içinde bu toz deryasında hayvancılık yapmaya, berivanlık yapmaya çalışıyoruz. Çevremizde Bala, Spixane, Çiçek yaylaları gibi birçok güzel yayla olmasına rağmen bizler burada hapsolmuşuz.” 

‘BİN BİR ZAHMETLE BESLEDİĞİMİZ HAYVANLARIMIZ BİRKAÇ GÜNDE YOK OLDU’

Her gün hayvanlarının öldüğünü ve ellerinden bir şey gelmediğini dile getiren Zübeyde Yiğit de “Yıllardır bin bir zahmetle beslediğimiz hayvanlarımız birkaç günde yok oldu. Bu yaylada büyük bir barınma ve ulaşım sorunumuz var. Hayvanlarımız ile birlikte bizler de çok sıkıntılar çekiyoruz. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Köyde yaşayan herkesin en az 30-40 hayvanı öldü. Bizler bu kadar zengin değiliz, bütün birikimimiz bu hayvanlardır. O da bu hastalıkla yok oluyor” diye konuştu. 

‘BÖLGE KARANTİNAYA ALINDI’

Konu ile ilgili görüştüğümüz Hakkari İl Tarım Müdürlüğü ise, olayın duyulmasının ardından hemen harekete geçtiklerini ve gerekli tedbirlerin alındığı ileri sürerek, bölgenin karantina altına alındığını duyurdu.