Saray'ın müteahhitinin Rusya'daki şantiyesinde binlerce işçi eylemde

Rusya'nın Amur bölgesindeki Rönesans Holding ve Yamata Yatırım’ın ortaklığındaki şantiyede binlerce işçi eylemde.13-07-2020 16:51

Hüseyin Naval - @huseyinNaval

Rusya'nın Amur bölgesinde yer alan yandaş Rönesans Holding ve Yamata Yatırım’ın ortaklığındaki 20 bin kişinin çalıştığı şantiyede toplam 6 bin koronavirüs vakası tesit edilmesine rağmen, aralarında Türkiyeli işçilerinde olduğu binlerce işçi salgına karşın güvencesiz koşullarda çalıştırılmaya devam ediyor. Çalıştırılmadıkları günlerde ise yarım yevmiye alıyor. İnşaat firması Rönesans Holding ise Türkiye'de şehir hastaneleri, Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Atatürk Havaalanı'nı yapan firma olarak dikkat çekiyor.

İŞÇİLER EYLEME BAŞLADI

Rusya'da ağır çalışma koşullarına karşı çıkan binlerce işçi şantiyede eyleme başladı. Geçtiğimiz günlerde haber sitelerinde yer alan bilgilere göre işçiler, Türkiye'ye dönmek istediklerini bildirmişti. Kendilerine verilen sözlerin yerine getirilmemesi ve koronavirüs salgınına rağmen güvencesiz koşullarda çalıştırılmaya devam eden işçiler, çalışmayı durdurdu. Şantiyede eyleme başladı.

'BİZE ÖLÜRLERSE ÖLSÜN DİYORLAR'

İşçiler, Rönesans ve Yamata Yatırım'ın taşeronluğundaki şantiyelerde hijyen koşularını da şöyle özetlemişti:

"Tuvaletlerden yemekhanelere kadar hijyen koşulları çok kötü ve bunun düzelmesi için hâlen somut bir adım atılmış değil. Özellikle yemekhanelerde sosyal mesafe kuralını gözetemiyoruz. İç içe yemek zorunda kalıyoruz. Bizi buraya koydular 'ölürlerse ölsünler diyorlar"

'ŞİRKETLER İŞÇİLERE HAKLARINI VERMİYOR'

Konuya ilişin İleri Haber'e konuşan Moskova'daki bir Türkiyeli mühendis, "Türk şirketleri ANT Yapı, ESTA ve Rönesans'ın Rusya'da çeşitli hilelerle Türkiye'den getirdikleri personele tazminat, yıpranma v.b. hakları vermiyorlar" derken "ANT Yapı'da çalışmaya gelen Türkler kesinlikle 5 ay maaş almıyor daha sonra almaya başlıyor. Emin olun en az 5 maaşı içerde kalıyor. 8 maaşı içerde olan çalışan Türk personel bile var. Bu paraya işten çıkarılıp Türkiye'ye gittiğinde bir yıl içinde parça parca alabiliyor" ifadelerini kullandı.