Saray'ın muhbirleri iş başında: Önce takip, sonra 'Cumhurbaşkanına hakaret'ten ihbar etti

AKP tarafından teşvik edilen ihbarcılığın yol açtığı vakalara bir yenisi daha eklendi.27-01-2018 01:37

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre; Ankara Keçiören'den Kızılay'a gelmek için bindiği otobüste yanındaki kişiyle sohbet eden M.A. adlı kadın, başka bir kişinin ihbarı ve “takibi” üzerine 'Cumhurbaşkanı'na hakaret' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Dün (26 Ocak) gündüz saatlerinde gerçekleşen olayda, Kızılay’dan Keçiören’e gelmek için bindiği otobüste yanındaki kişiyle sohbet eden M.A. isimli kadın, aynı otobüste bulunan bir kişi tarafından telefon aracılığıyla polise ihbar edildi.

İhbarcının polise, M.A’nın yanındaki kişiyle Haziran Direnişi ve 15 Temmuz Darbe Girişimi hakkında konuştuğu ve bu konuşmada ‘cumhurbaşkanına ve devlet büyüklerine hakaret’ içeren sözler sarfettiği iddiasında bulunduğu belirtildi.

OTOBÜSTEN İNİP TAKİP ETMİŞ!

İhbarcı, otobüsten inmesinin ardından kadını Kızılay’da da takip edip, polisin de gelmesiyle bir mağazada alışveriş yaparken gözaltına aldırdı.
Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen M.A. ile ilgili görüşmelerde bulunmak için müdürlüğe gelen CHP Ankara Milletvekili Murat Emir görüşmelerin ardından şunları söyledi:

‘POLİS KADIN CİNAYETİ İHBARLARIYLA HEMEN İLGİLENİYOR MU?’

“M.A., Kızılay’a gelirken iddia edildiği üzere söz konusu içerikli hakaretlerde bulunmadığını; kasıtlı ya da kasıtsız birinin iftirasına uğradığını söyledi. M.A., sade bir vatandaş olarak geçirdiği günün sonunda gözaltına alınma şaşkınlığı içerisinde. Şaşılmayacak gibi değil; biri çıkıyor, telefonla ihbarda bulunuyor ve sizi alıp karakola götürüyorlar. Bir kere suçun delili yok. Artık hangi ruh halinde bilemiyorum ama birinin sözü yetiyor, sizin 4 yıla kadar hapis istemiyle yargılanma olasılığınıza. Tüm vatandaşları birbirinin ihbarcısı ve iftiracısı yapma amaçlarını sonunda başardılar.

Polisin bu ihbarı, işini gücünü bırakıp hemen mesele yapması ayrıca sorun. Ülkemizin içinden geçtiği ciddi süreç ortadayken, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ edip edilmediğinin peşine düşülüyor. Somut hiçbir delili olmayan iddia için hemen koşturan polis, acaba bir kadın cinayeti ya da benzeri olaylara ihbar edildiğinde hemen gidiyor mu? Tabi ki gitmiyor; gitseydi memlekette kadın cinayetlerin yüzde 1400 artış olmazdı.”