Saray’ın masrafları karşılanamıyor: Atıl sosyal tesisleri özelleştirilecek

Atıl sosyal tesis ve lojmanlar özelleştirilecek. Bu karara göre, Hazine’ye ait taşınmazlar projelerin finansmanında kullanılmak üzere devredilebilecek.12-10-2019 09:04

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın hazırladığı, dünkü Resmi Gazete’de yayımlanan Orta Vadeli Mali Plan (2020-2022), kaynak arayışıyla dikkat çekiyor. Yayımlanan kararlar şu şekilde:

- Atıl kamu sosyal tesisleri ve lojmanları özelleştirilecek.

-Hazine’ye ait taşınmazlar önemli kamu projelerinin finansmanında kullanılmak üzere uygulayıcı kuruluşlara devredilmek suretiyle ekonomiye kazandırılacak, bu sayede kaynak oluşturulmasına destek sağlanacak.

-Yatırımlara destek amacıyla Hazine’ye ait taşınmazların tarım, hayvancılık, eğitim, turizm ve diğer amaçlı yatırımların teşviki doğrultusunda kullandırılmasına ilişkin faaliyetlere hız verilecek.

-Kamu-özel işbirliği (KÖİ) projeleri, kamu yükümlülükleri ve bütçe dengeleri dikkate alınarak planlanacak ve yürütülecek, yatırımların gerçekleştirilmesinde maliyet etkinliğinin sağlandığı durumlarda kullanılacak.

CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ 3,1 MİLYAR TL OLDU

-Yeni yatırım projeleri geliştirilmeden önce mevcut sermaye stokundan azami faydayı sağlamak üzere yatırımlara ilişkin bakım-onarım ve rehabilitasyon harcamalarının yapılması alternatifi öncelikle değerlendirilecek.

-Cumhurbaşkanlığı’nın bu yıl 2,8 milyar lira olan bütçesi 2020 için 3,1 milyar liraya yükseltildi. Geçen yılki planda 2020 için de 2,8 milyar lira öngörülmüştü.

-İçişleri Bakanlığı’nın 8,5 milyar liralık bütçesi gelecek yıl için 9.6 milyar liraya çıkarılırken, MİT’in bütçesi bu yılki gibi 2,1 milyar lira olacak.

-Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın 388,9 milyar lira olan 2019 bütçesi 2020 için 434,3 milyar lira olacak.

DİYANETE DEV BÜTÇE

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre,

-2019 bütçesi 10.4 milyar lira olan Diyanet İşleri Başkanlığı, gelecek yıl 11.5 milyar liralık bütçe kullanacak.

-Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın 238 milyon lira olan bütçesi 2020’de 9 milyar lira olacak. Ayrıca 8.7 milyar lira yedek ödenek ayrıldı.

-TBMM’nin 1.7 milyar lira olan bütçesi gelecek yıl 1.6 milyar lira olarak düzenlendi.

-Milli Eğitim Bakanlığı bütçesi 113.8 milyar liradan 125.3 milyar liraya yükseltildi.

-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bütçesi ise 13.6 milyar liradan 10.5 milyar liraya düşürüldü.