'Saray'ın 13 günlük harcaması şeker fabrikalarının zararını karşılıyor'

Kamu kaynaklarının özelleştirilmesi adına sermaye iktidarlarının sıkça başvurduğu ve en son Erdoğan tarafından dillendirilen “Fabrikaların zarar ettiği ve devletin sırtında yük olduğu” söylemine cevap geldi.12-03-2018 20:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Saray’ın 13 günlük harcamasıyla özelleştirilmesi gündemde olan şeker fabrikalarının zararının karşılanabileceğini söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün partisinin MKYK toplantısında yaptığı, “Şeker fabrikaları devletin sırtında yük ve zarar ediyor. O nedenle özelleştireceğiz” sözlerine cevap veren Erdoğdu şunları söyledi:

“Bu fabrikalar 2,5 milyon insana iş ve aş sağlıyor. Devletin resmi rakamlarına göre, şeker fabrikalarının 2016 zararı 76 milyon. Aynı yıl saray 650 milyon TL ve 1 milyar 650 milyon TL örtülü ödenek harcaması yaptı. Yani devletin resmi kesin hesaplarıyla kıyaslarsak, Saray’ın 13 günlük harcaması ile şeker fabrikalarının tüm zararı karşılanıyor. Söz konusu dönemde saray günde 1 milyon 600 bin TL harcamış. Bu sarayın dakikada 4 bin 281 TL harcadığını gösteriyor. Rakamlar milletin sırtına kimin yük olduğu gösteriyor. 2,5 milyonun ekmek kapısı şeker fabrikaları değil, israf batağındaki Saray bu milletin sırtına yük.”

ÖZELLEŞTİRMEK İÇİN KÖTÜ YÖNETİM

Sermaye iktidarlarının özelleştirmeyi meşru kılmak adına fabrikaları kötü yönettiği gerçeğini de örnekler vererek dile getiren Erdoğdu, ““Fabrikaların iyi yönetilmemesi ne işçilerin ne de pancar eken çiftçinin suçu. Oraya getirdiğiniz adamlar bu fabrikaları rantabl hale getirememiş. O adamların hatasını 2,5 milyon aileye ödetemezsiniz” dedi.