Saray'daki görüşmede telefonun diğer ucunda YPG varmış

Türkiye ve ABD heyetleri arasında Saray'da yapılan görüşmenin ayrıntıları ortaya çıktı. Buna göre, ABD tarafının toplantı sırasında YPG ile sürekli temas halinde olduğu ve bilgi alışverişinin sağlandığı belirtildi.18-10-2019 20:51

ABD ve Türkiye arasında yapılan anlaşmanın görüşüldüğü toplantıda, ABD heyetinin YPG ile sürekli temas halinde olduğu ve bu temas sırasında ABD’lilerin YPG'lilere tam olarak nereden çekilecekleri gibi detayları sorduğu beliritildi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türkiye heyeti ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki ABD heyeti arasında Saray’da yapılan toplantının ayrıntıları ortaya çıktı. ABD'li bir üst düzey yetkili, Pence ile beraber Ankara'ya gelen ABD’li gazetecilere Washington'a dönüşte görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdi.

YPG SÜREKLİ TELEFONUN UCUNDAYMIŞ

ABD'li yetkilinin aktardığına göre, Saray’da 5 saate yakın süren görüşmeler boyunca ABD tarafı sürekli YPG mensuplarıyla temas halinde kaldı.  Bu temas sırasında ABD’liler, YPG'lilere tam olarak nereden çekilecekleri gibi spesifik lojistik detayları sordu. Ayrıca ABD tarafı YPG'lilere, Türkiye içine yaptıkları havan topu atışlarını durdurmalarını söyledi.

ÇAVUŞOĞLU ‘ANLAMSAL FARKLILIKLAR’DAN DOLAYI ‘ATEŞKES YOK’ DEMİŞ  

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Barış Pınarı Operasyonu'na ara vereceğiz, bu bir ateşkes değil." açıklamasını da değerlendiren ABD'li üst düzey yetkili, Çavuşoğlu'nun sözlerini Türkçe ve İngilizce’deki "anlamsal farklılıklara" bağladı. Ara vermenin ateşkes anlamına geldiğini söyleyen ABD'li yetkili, "Anlaşma ortada." dedi.

ANLAŞMA İŞARETİ ERDOĞAN’DAN GELDİ

ABD’li yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD tarafı, Türk ve ABD heyetlerinin planlanandan uzun süren görüşmesinde anlaşmanın gerçekleşeceğini Erdoğan'ın bir sözüyle anladı. Konuşmalar sırasında Erdoğan bir ara YPG'nin çekilmesinin ne kadar süreceğini sordu. ABD'li yetkili, heyetin bu soruyu anlaşmaya varılacağına dair bir sinyal olarak gördüğünü söyledi.

TASLAKLA İLGİLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI

ABD heyetinden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan bir gün önce Ankara'ya geldiklerinde Türkiye ile üzerinde uzlaşmak istedikleri metnin taslağını ortaya çıkarmak için Türk yetkililerle görüşmeler yaptı.

Türkiye tarafı ile yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkan metni Pence de Erdoğan tarafından kabul edilmeden önce gözden geçirdi. Pence ve Pompeo metin üzerinde çalıştı. Bazı değişiklikler yapıldıktan sonra metne son hali verildi.

Amerikalı üst düzey yetkilinin aktardığına göre, ABD heyetinin Erdoğan tarafından kabulü sırasında duygusal anlar yaşandı. Heyetlerarası görüşmede Türkiye tarafı harekat sırasında Türkiye'nin yaşamını yitiren askerlerini gündeme getirdi. Pence de bu sırada masanın ABD tarafında daha önce orduda görev yapmış kişiler bulunduğunu söyleyerek, Erdoğan ve Türkiye'ye başsağlığı dileklerini iletti.

ABD heyeti Ankara'dan ayrıldıktan sonra Pence uçakta ABD Kongresi'nin etkili isimlerini aramaya başladı. Pence, Kongre'de aralarında Demokrat Partililerin de olduğu konuyla ilgili komitelerin başkanlarıyla görüştü.

SKANDAL MEKTUP KONUŞULMADI

Görüşmelerde, ABD Başkanı Donald Trump'ın Erdoğan'a yazdığı 9 Ekim tarihli mektubun gündeme gelip gelmediği de ABD'li yetkililere soruldu. ABD'li üst düzey yetkili mektup konusunun konuşulmadığını aktardı.