Saray ittifakında MHP çatlağı: 'Bu nasıl ittifak, hiçbir işimiz halledilmiyor?'

Saray ittifakının küçük ortağı MHP'nin, büyük ortak AKP ile ilgili şikayetleri olduğu öne sürüldü. Şikayetler arasında en dikkat çekeni ise MHP tabanının "Bu nasıl ittifak? Hiç bir işimiz halledilmiyor" şeklinde yakınması oldu.27-12-2019 23:42

AKP'de, MHP ile 'Cumhur İttifakı'nın katkısı ve olumsuz etkileri tartışılırken, MHP'den de ittifaka yönelik tepkiler yükselmeye başladığı iddia ediliyor.

Yeniçağ gazetesinden Fatih Ergin’in haberine göre, 'Cumhur İttifakı'nın özellikle tabana yayılamamasının MHP milletvekillerini gelen şikayetler karşısında zor durumda bıraktığı öne sürüldü. Yerel seçimlerin ardından, AKP'deki oy düşüşünü durdurmak için yapılan çalışmalarda, MHP ile Cumhur İttifakı'nın kurulmasının katkısının yanında, olumsuz etkileri de incelenirken, MHP'de de ittifaka yönelik eleştirilerin ortaya çıktığı iddia edile habere göre, MHP'li bir yetkilinin AKP ile ittifaka mecbur ve muhtaç olmadıklarını söylediği kaydedildi.

'MHP MİLLETVEKİLLERİNE ŞİKAYET YAĞIYOR'

Yerel seçimlerde belediyesi AKP'den MHP'ye geçen yerlerde görülen Cumhur İttifakı'ndaki ayrışmanın Türkiye genelinde yaşanan bir durum olduğunun belirtildiği haberde, MHP milletvekillerine seçim bölgelerinden ittifaka dair bir çok şikayet geldiği ve şikayetlerin çözümü noktasında MHP'li milletvekillerinin sonuç alamadığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"İktidarın ittifaka rağmen MHP'li belediyelere zorluklar çıkarmayı sürdürdüğünü ifaden MHP kaynakları, kamu kurumlarındaki ihale ve işe alımlarda da MHP'li isimlere ambargo uygulandığını, MHP'li olduğu bilinen memurlara özellikle sendika değişimi noktasında baskı yapıldığını öne sürdü. 

'BU NASIL İTTİFAK? HİÇ BİR İŞİMİZ HALLEDİLMİYOR’

"MHP'li bir kaynak konu ile ilgili, “Parti tabanından her gün AK Parti'ye yönelik şikayetler geliyor. Birçok ilde daire müdürlerinin bile AK Parti İl Başkanı gibi hareket ettiği, milletvekillerimizin, il başkanlarımızın taleplerini dikkate almadığını biliyoruz. Tabandan, 'Bu nasıl ittifak? Hiç bir işimiz halledilmiyor' şeklinde tepkiler yükseliyor. AK Parti bize üstten bakmayı bırakmalı ve teşkilatlarını ve milletvekillerini uyarmalı' dedi."

'İTTİFAK'A MECBUR DEĞİLİZ'

AKP'nin MHP'yi Cumhur İttifakı'na muhtaç gördüğünü belirten MHP'li yetkili, "Ancak bu düşüncelerinde yanılıyorlar. Biz Cumhur İttifakı'ndan çekilirsek, AK Parti iktidarı biter. AK Parti ile ittifaka mecbur da, muhtaç da değiliz' dedi."