Sanatçı Ferhat Tunç hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı

"Halkı kin ve düşmanlığa tahrik" ile "Cumhurbaşkanına hakaret" suçlamalarıyla yargılanan sanatçı Ferhat Tunç hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı.19-09-2019 12:05

Sanatçı Ferhat Tunç'un dün iki ayrı duruşması görülürken; Tunç hakkında bir yakalama kararı daha çıkarıldı.

"Halkı kin ve düşmanlığa tahrik"le suçlanan Tunç hakkındaki davanın 5. duruşması, Büyükçekmece 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme, yakalama kararının devamına ve sanatçının yurt dışındaki adresine istinabe yazılarak savunmasının alınmasına karar verdi. Duruşma 14 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

"Cumhurbaşkanına hakaret" iddiasıyla yargılandığı duruşmada ise Tunç hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Büyükçekmece 14. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, mahkeme, "yurda dönmesi ihtimaline binaen hakkında yakalama emri düzenlenmesine" karar verdi. Duruşma 4 Aralık'a ertelendi.

TUNÇ: TESLİM OLMAYI REDDEDİNCE UYDURMA İDDİANAMELER HAZIRLADILAR

Karara ilişkin açıklama yapan Ferhat Tunç, "Bu yargıdan adalet dileyecek halimiz yok. Yargı hukuk yerine, AKP-MHP faşist ittifakının çıkarlarını koruyor çünkü. Türkiye'de hukuk ve adalet kavramlarının pratikte hiçbir karşılığı kalmadı. Sosyal medya paylaşımlarımdan suç üretmeye çalışarak beni teslim alacaklarını düşündüler başından beri. Teslim olmayı reddedince de davaların sayısını artırdılar ve son derece uydurma iddianameler hazırladılar" dedi.

Tunç, şöyle devam etti: 

"Türkiye bu yargı ayıbından mutlaka kurtulacak, buna inanıyorum. Bu da demokrasi cephesini kurarak, demokratik mücadeleyi büyüterek olacak. Art arda hakkımda çıkarılan yakalama kararları benim açımdan yok hükmündedir."

Tunç, 5 Mart 2019'da basına gönderdiği açıklamada, "Düşünmeye, konuşmaya, üretmeye bir süreliğine yurtdışında devam edeceğim" açıklamasını yapmıştı.