'Sanat tarihinin en büyük şakası'

Ressam, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla kağıt öğütücüsünü çerçevenin içine nasıl yerleştirdiğini gösterdi.07-10-2018 17:11

Londra’da 5 Ekim’de Sotheby’s müzayede evinde Banksy’in Kırmızı Balonlu Kız tablosu 1 milyon sterline (8 milyon 50 bin lira) satıldı. Satıldıktan hemen sonra resim, çerçevenin içine yerleştirilmiş bir kağıt öğütücüsünden geçerek parçalara ayrıldı.

Banksy, Instagram hesabında parçalanan resmi paylaşarak “Gidiyor, gidiyor, gitti…” diye yazdı.

Müzayede evi alıcının kimliğini açıklamazken Banksy Cumartesi gecesi Instagram hesabından bir video yayınlayarak kağıt öğütücüsünü çerçevenin içine nasıl yerleştirdiğini gösterdi.

‘OLUR DA MÜZAYEDEYE ÇIKARSA…’

Gizemli sanatçı, videoda planını şu sözlerle anlatıyor: “Birkaç yıl önce, resmin içine gizlice bir öğütücü yerleştirdim… Olur da müzayedeye çıkarılırsa…”

Samsung tarafından yapılan oylamada geçen yıl İngiltere’nin en sevilen resmi seçilen Kırmızı Balonlu Kız ilk olarak Londra’da bir duvar resmi olarak ortaya çıkmıştı.

Banksy bu ‘şaka’sıyla muhtemelen resmin değerini arttırdı. Parçalanmış eser iki katına bile alıcı bulabilir.

Gerçek kimliği bilinmeyen Banksy, İngiltere’de yaptığı eleştirel duvar resimleriyle tanındı.

ZEHRA DOĞAN’I RESMETMİŞTİ

Banksy, OHAL kapsamında çıkarılan KHK’yla kapatılan JİNHA muhabiri Zehra Doğan’ın tutukluluğunu protesto etmek için New York’un Manhattan semtinde bir duvar resmi yapmıştı.